Tõnis Oja • 16. september 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Nafta hinnal 20 aasta pikim langusperiood

Nafta hind libises eile Londonis juba neljateistkümnendat järjestikust päeva allapoole, mis on selle pikim langusperiood alates 1988. aastast, kirjutas Bloomberg.

Rahvusvahelisel börsil Londonis kukkus Brenti nafta hind üle 5 protsendi, 89,20 dollarini barrel.

New Yorgi kaubabörsil kaubeldava kerge toornafta hind kukkus 4,3 protsenti, alla 91 dollari barrel, mis tähendab, et alates aasta algusest on musta kulla hind langenud 4,4 protsenti ning selle aasta kõrgeima hinna pealt (147,27 dollarit barrel) on nafta hind kukkunud juba 38 protsenti.

"Hinnad olid kerkinud liiga kõrgele, sest nüüd ootab meid ees majanduslangus ja nõudluse vähendamine," põhjendas äkilist hinnalangust energeetika konsultatsioonifirma Cameron Hanover president Peter Beutel Bloombergi televisioonikanalile.

Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) kuu alguses tehtud otsus vähendada tootmist 520 000 barreli võrra ööpäevas pole musta kulla hinnale suutnud mõju avaldada, sest majanduse jahtumise tingimustes kahaneb nõudlus veel kiiremini.

Naftakartelli hinnangul kahanes nõudlus USAs eelmisel kuul 800 000 barreli võrra ööpäevas. Ehkki globaalne nõudlus peaks sel aastal kasvama 900 000 barreli võrra ööpäevas, on see 100 000 barreli võrra vähem, kui oli ennustatud varem.

Ka järgmiseks aastaks ennustatakse nõudluse kasvu 900 000 barreli võrra, 87,66 barrelini ööpäevas. Praeguste tendentside jätkudes täpsustakse ka seda numbrit ilmselt allapoole.

OPEC annab 40% maailma toodangust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt