Punase mere kalad oskavad punaselt helendada

17. september 2008, 20:59

Seni olid teadlased veendunud, et
süvamereelu punast värvi ei tunne. Selle arvamuse põhjus peitub valguslainete
levikus – pikad punased valguslained neelduvad veepinna lähedal ega jõua kunagi
sügavasse vette.

Kui maa peal või veepinnal on ese punane, siis kümne meetri sügavusel paistab see ese hall või must, kirjutas LiveScience. Erinevalt punasest jõuavad sinised lained sügavamale ning see on ka põhjus, miks ookeanivesi tundub sinine.

Kuid nüüd leidis Saksamaa Tübingeni ülikooli teadlane Nico Michiels, et sügaval elavad kalad oskavad siiski punasest lugu pidada ning oskus tekitada punast fluorestsentsi on merekalade hulgas üsna levinud.

Michielsi avastuse taga on juhus: ta oli Punases meres sukeldumas ning otsustas uurida, kuidas punane valgus vees levib. Tal olid ees prillid, millega oli võimalik näha ainult punast valgust ning ühtäkki ilmusid tema ette kalad, kellel olid üksikud punased helendavad laigud, üksik uim, helendavad punased ringid silmade ümber või helendas terve kala punaselt.

Michielsi sõnul on punane helendus ilmselt liigisisene kommunikatsioonivahend või märguanne, kuid tal ei ole hetkel veel ühtki kinnitust, et see tõesti on nii.

Punane helendus on nähtav vaid väga lähedal, seega ei ole kaladel põhjust karta, et vaenlased seda saavad ära kasutada.

Juba varem on olnud teada, et kalad oskavad helendada kas roheliselt või siniselt. Lisaks Punasele merele leidis Michiels samasuguse punase helendusega kalu ka Vahemerest.

Avastust kirjeldav artikkel ilmub ajakirja BMC Ecology värskes numbris

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing