Tõnis Oja • 17. september 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Euribor kerkis rekordtasemele

Eesti kommertspankade pikaajaliste laenude baasintressiks kujunenud kuue kuu Euribor kerkis eile 5,202 protsendini, mis on selle ajaloo kõrgeima taseme kordamine.

Enne eilset on meie eluasemelaenuvõtjatele vägagi tuttav intress olnud nii kõrge vaid ühel päeval - 2000. aasta 31. oktoobril.

Juba mitu kuud üsna stabiilsena püsinud Euribor sai tõusuks uue tõuke USA Föderaalreservi teisipäeval tehtud üsnagi üllatuslikust otsusest jätta dollari baasintress 2 protsendi tasemele.

Finantsturgudel tekkis pärast dramaatilist nädalavahetust, mil ajaloo prügikasti läksid kaks tuntud investeerimispanka - Lehman Brothers ja Merryll Lynch - ning millele järgnes Dow Jonesi tööstusindeksi suurim protsentuaalne kukkumine alates 2001. aasta septembrist, üsna tugev veendumus, et USA keskpank kärbib baasintressi. Aga võta näpust! Föderaalreserv intressi ei muutnud.

Takkajärele tark olles oli Fedi otsus igatepidi loogiline. Oli ju Fed pärast eelmist komitee koosolekut andnud mõista, et peagi on oodata pigem baasintressi tõstmist.

Baasintresside tõstmise asemel on keskpangad suurendanud likviidsust raha pumpamisega finantsturgudele. See aga võib tähendada, et vaatamata nafta hinna järsule langemisele viimaste kuude jooksul ei pruugi inflatsiooniline surve kahaneda.

Erinevalt USA keskpangast, kelle ülesandeks on lisaks inflatsiooni ohjeldamisele hoolitseda majanduskasvu eest, on Euroopa Keskpangal vaid üks eesmärk - hoida hinnad stabiilsetena. Seetõttu ei tõttagi EKP baasintresse langetama.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt