Silvia Viidik • 17. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

USA turul harvendatakse panku

Nädala alguses avaldas New York Times ülevaate USA finantssektori ettevõtetest ja nende turuväärtuse muutustest viimase aasta jooksul, mida Äripäev viimase kättesaadava infoga täiendas.

Aastaga on pilt USA finantsmaastikul läinud selgelt põnevamaks. Kui suuremaid muutuseid pole toimunud ettevõtete arvus, siis drastiliselt on muutunud olukord ettevõtete turuväärtuses, mis näitab firmade finantsilist suurust - see on aastaga kukkunud 1,856 triljonilt dollarilt 0,894 triljonile dollarile.

Pea terve triljon (see on tuhat miljardit, number 12 nulliga) on aastaga USA finantssektorist välja voolanud ja esialgu ei paista vool sugugi aeglustuvalt, sest juba eile teatati ka suurpank AIG riigipoolsest abistamisest, et mitte järgmist suurt tegijat maha kanda.

Viimastel päevadel on kõige suuremat tähelepanu pälvinud kindlasti investeerimispangad ja maaklerfirmad, kus aastatagusest viiest suurest tegijast on praguseks järele jäänud vaid kaks - Morgan Staneley ja Goldman Sachs. Mõlemad olid sunnitud varasid maha kandma, kuid on vaatamata sellele seni hakkama saanud. Purustuslaine järgmiste ohvritena me neid pankasid loodetavasti ei näe.

Merrill Lynch ja Bear Stearns suutsid end enne täielikku kollapsit siiski maha müüa, kuid esimese maailma vapustanud õppetunni erakordsest pankrotist pidi selle nädalal alguses enda nahal ära näitama endine suuruselt neljas pank Lehman Brothers, kelle likvideerimisprotsess on praegu täies hoos.

USA üleriigiliste kommertspankade liigituses on viimase aja suurimaid sisseoste teinud ja seeläbi USA suurimaks pangaks saanud Bank of America, kes päästis mitu kolleegi pankrotimenetlusest - Merrill Lynch värskeima saavutusena selle nädala alguses ja riigi suurim kinnisvaralaenude väljastaja Countrywidew Financials juba juunis.

Citigroupi suured varade mahakandmised ja juhatuse esimene minema kihutamine on teda veel küll vee peal hoidnud, kuid ettevõtte turuväärtus on vähenenud tervelt 64%.

Nii tema kui ka Bank of America luigelaul tähendaks turgudel suuremat katastroofi, mistõttu võib oodata valitsusepoolset sekkumist, kui mured peaksid liiga suureks kasvama. Samasse nimekirja võiks lisada mõni aeg tagasi Bear Sternsi üle võtnud JPMorgani.

Suurtest finantsteenuste pakkujatest on USA valitsus pidanud päästma juba terve nimekirja ettevõtteid, alustades Freddie ja Fanniega ning lõpetades eilse AIGga.

Iseseisvalt on veel ujuma jäänud American Express, kelle kasumile ja aktsiahinnale on praeguse seisuga enim liiga teinud majanduse allasõit, mitte niivõrd krediidikriisi mõju.

Regionaalsete kommertspankade lahtris on kõige nukramalt läinud National City Corporationil, kes on aastaga kaotanud oma turuväärtusest 82%, kuid teised pangad on seni veel hästi vastu pidanud ning mõned neist - Suntrust Banks, BB&T ja Comerica - on suutnud end kaaslasi kimbutavast kriisist täielikult eemale hoida ning kannatavad vaid majanduse madalamate tuuride tõttu.

Varahaldusettevõtetest on end kõige tublimast küljest näidanud Northen Trust, kes on õigesti tehtud otsuste tagajärjel eelmise aastaga võrreldes plussis tervelt 13% ning juhib ülekaalukalt USA finantsasutuste edukuse nimekirja. Mitte kõik selle valdkonna ettevõtted ei saa kiidelda heade tulemustega, sest pea 90%ga on miinusesse kukkunud State Street, keda kimbutavad kõigele lisaks ka kohtus tema vastu üles astuvad investorid, kelle raha ta ilmselt just parimal viisil juhtida ei suutnud. Täiendavaid kukkumisi ootab New York Times veel ka Legg Masonilt.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt