Enn Tosso • 18. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Euribor spurtis rekordkõrgele

"Laenuturule tähendab Euribori tõus lühidalt öeldes seda, et laenamine on läinud kallimaks," sõnas Sampo personaal- ja jaepanganduse direktor Tõnu Vanajuur. "Neil, kes on laenu võtnud, suurenevad kuumaksed. Kuna enamiku Eesti eralaenude intressid fikseeritakse pooleks aastaks, ei pruugi muutus kõigile laenuvõtjaile praegu näha olla."

SEB Panga juhatuse liige Riho Unt selgitas, et keskmiselt tähendab laenajale Euribori tõus 1 protsendipunkti võrra laenu kuumakse suurenemist 1000 krooni võrra. Tema sõnul arvestasid pangad kaks aastat tagasi laenu andes sellega, et Euribor tõuseb kuni 2 protsendipunkti, mis jätab veel 0,5 protsendipunkti varu.

Seepärast arvas Unt, et neid, kes eilse Euribori rekordi tõttu laenu teenindamisega hätta jäävad, on vähe. Samuti märkis ta, et kuna Euribor on olnud juba tükk aega kõrgel, pole viimane tõus järsk.

Vanajuure hinnangul on eluase Eesti inimese tähtsamaid kuluallikaid. Et Euribori tõus mõjutab leibkonna sissetulekuid, siis sunnib see Vanajuure sõnul tarbimisharjumusi ümber hindama.

"Oli teada, et Euribor tõuseb veelgi," märkis Swedbanki eluaseme finantseerimise osakonna arendus- ja analüüsijuht Kersti Arro, mööndes, et kuna suur osa eluasemelaene on ujuva intressiga, on Euribori muutus väga oluline ning pärsib kindlasti turgu.

Arro hindas, et neljandas kvartalis mõjutab eluasemelaenude turgu üldine majanduskeskkonna halvenemine ning koondamised. Küsimusele, kas Euribori tõus võib veelgi suurendada nende inimeste hulka, kes laenumaksega hätta jäävad, vastas Arro, et ta ei usu seda.

"Raha on kuningas ning raha hind tõuseb," ütles Nordea finantsturgude vanemmüügijuht Tõnu Palm. Tema sõnul on võidus need kliendid, kes on laenuintressid fikseerinud.

"Näeme, et klientidel kasvab huvi fikseeritud intresside vastu, sest fikseeritud intressid on praegu madalamad kui rahaturuintressid," märkis Palm.

Intressitõus mõjutab Tallinki ja Ekspress Grupi aktsiaid (neil on suured Euriboriga seotud laenud), kuid pikemaajaliselt, ütles LHV analüüsiosakonna juht Erki Kert. "Euribori tõus on viimane asi, mis viimase aja kiire kukkumise taga võib olla," arutles Kert. Tema hinnangul on peamiseks põhjuseks hirm.

"Välismaalt pole raha peale tulemas, on tõenäoline, et näeme sel aastal veel uusi põhju," märkis Kert.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt