Austraalia andis loa kloonida inimembrüoid

19. september 2008, 20:57

Austraalia valitsus andis välja esimese
loa, mis lubab teadlastel luua kloonitud inimembrüoid embrüonaalsete tüvirakkude
saamiseks.

Loa sai katseklaasiviljastamise ettevõte Sydney IVF, kellel on teaduslikel eesmärkidel ligipääs 7200 inimembrüole. Kui ettevõte on edukas, oleks tegemist esimese sellelaadse õnnestumisega maailmas. Varem pole kloonitud inimembrüotest tüvirakke eraldada õnnestunud, kirjutas Reuters.

Ettevõtte tegevust embrüote kloonimisel piirab seadus, mis keelab inimeste kloonimise laste saamise eesmärgil. Loa andnud valitsuse komitee liige John Findlay kinnitas, et Sydney IVF’i tegevusel hoitakse silm peal. „Nad võivad embrüoid arendada blastotsüsti staadiumini, kuid sealt edasi minna ei tohi,” ütles ta. Blastotsüst on väga varajane embrüo arengujärk, mis pole isegi veel emakasse kinnitunud.

Iga eraldatud tüvirakku kasutatakse uute ravimite katsetamiseks, mille abil loodetakse ravida näiteks Huntingtoni tõbe või lihasdüstroofiat.

Tüviraku-uuringute eetikat uuriva teadlase David van Gendi sõnul on välja antud luba ebavajalik, kuna uued meetodid võimaldavad tüvirakke saada ka ilma kloonimiseta. „Seadused takistavad kloonimismeetodite kuritarvitamist Austraalias,” ütles ta. „Kui me aga õpetame kogu maailmale kloonimiseks vajalikke tehnoloogiaid, leidub kindlasti kuskil keegi, kes seda valedel eesmärkidel ära kasutab.”

Somaatilise raku tuuma ülekandmine on tehnoloogia, mille käigus viljastamata munaraku tuum eemaldatakse ning asendatakse täiskasvanud raku, näiteks naharaku, tuumaga. Seda meetodit saab kasutada meditsiinilistel eesmärkidel, kuid see võimaldab põhimõtteliselt ka inimesi koonida.

Tüvirakke on mitmeid erinevaid tüüpe. Mõnepäevastest embrüotest pärit embrüonaalsed tüvirakud on kõige võimsamad, kuna nad võivad areneda kõigiks erinevateks keha rakutüüpideks.

Sydney IVF kinnitas, et teadustööks kasutatakse vaid neid munarakke, mis kunstlikuks viljastamiseks ei sobi ning mille kasutamiseks on doonorid andnud nõusoleku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2008, 15:18
Otsi:

Ava täpsem otsing