Dick Fuld: Langenud Gorilla

19. september 2008, 07:28

Kui olete olnud 14 aastat ühe Wall Streeti
mõjuvõimsama investeerimispanga kapten, tüürinud seda üle karide ja
neljakümnekordistanud kasumi, siis lubate te järjekordsete tormipilvede alla
sattudes endale rooli taga enesekindlust. Aga te võite eksida.

Just seda võib teile kinnitada 62aastane Dick Fuld, hüüdnimega Gorilla, esmaspäeval pankrotikaitset palunud Lehman Brothersi juht.

Laenukriisi hoogu kogudes olid pead Dick Fuldi ümber lennanud juba mõnda aega. Bear Stearns, Citicorp, Wachovia, Merrill Lynch - üks teise järel kukkusid Fuldi kolleegid üle parda. Ka Fuldi, Wall Streeti viie investeerimispanga kõige pikaajalisema juhi lahkumise üle spekuleeriti palju, kuid ikka tundus peale jäävat nende arvamus, kes pidasid tema tugevuseks just võimet kriisidega toime tulla.

Ka Lehman Brothers sai ülevõtmispakkumisi ja investoritele oleks vägagi meeldinud, et nende laevuke oleks avamerelt kindlamasse sadamasse purjetanud. Aga Fuld uskus, et teab oma firma väärtust ega pea seda igale ettejuhtuvale põhjakoristajale müüma. Nagu pirtsakas pruut saatis ta ühe kosilane teise järel minema. "Me oleme ennegi saatuselööke vastu võtnud, ja oleme sellest alati palju tugevamana väljunud," teatas Fuld konverentsikõnes veel 9. septembril.

Millest selline kangekaelsus? Nii võib küsida inimene, kes ei tunne Dick Fuldi. Oli ju tema see, kes muutis Lehman Brothersi - MarketWatchi sõnu kasutades - võlakirjapoekesest finantsteenuste supermarketiks.

Vedas panga läbi kriisidest ja terrorirünnakust

Dick Fuld tõusis investeerimispanga etteotsa pärast selle lahkulöömist American Expressist ning tegi kõikuvast ettevõttest jõulise panga. Tema juhtis selle läbi 1998. aastal puhkenud kriisi, kui riskifond nimega Long Term Capital Management kokku varises ja Wall Street ootas sama ka Lehmanilt. Tema hoolitses selle eest, et ettevõte pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakutes kodutuks jäämist kiiresti taas tippvormi ajada. Tema ostis siis oma meeskonnale Morgan Stanleylt 700 miljoni dollariga New Yorgi Seitsmendale avenüüle peakorteri, mille turuväärtust hinnatakse praegu juba 1 miljardile dollarile. Tema juhtimise all kallines panga aktsia enam kui 100%. Ta tegi tublit tööd, mille eest teda tänavu märtsis premeeriti 22 miljonit dollariga.

Sherlock Holmesi näoga halastamatu Gorilla

Fuldist tehtud fotodelt vaatab vastu just selline mees - karm jõuline nägu, mis oleks kui grimeeritud Sherlock Holmesi tegelaskujuks. Pildid ei peta. Juba aastaid tagasi oli Fuld kauplemispõrandal endale teeninud hüüdnime Gorilla, mis viitas tema halastamatusele.

Ta oli tuntud oma otsese ja kohati ropu suuvärgi poolest, mehena, kes puuris oma pilguga vestluskaaslasele augu sisse ja naeratas harva. Ta lubas alluvatel kanda vaid kõige rangemat rõivastust, sest uskus, et lohakalt riietujad mõtlevad lohakalt. Kord kõndis Fuld alla kauplemispõrandale ja lasi oma paremuselt teise kaupleja lipsu kõigi ees läbi paberihundi.

Liiga ülbe suhtumine sai saatuslikuks
Julmavõitu meetodite kiuste olevat ta kolleegide seas teeninud ära austuse, suuresti seetõttu, et suutis luua oma valitsusalas üks-kõigi-kõik-ühe-eest kultuuri. Ta liitus Lehman Brothersiga praktikandina juba ammusel tudengimässuaastal 1969 ning liikus firmas aste-astmelt ülespoole, kuni tippu välja. "Ma olin Mr. Inside," ütles Fuld kaks aastat tagasi Fortune'ile.

Ja kuna ta oli juba oma kolleegidele ja vaenlastele (just nii kutsus ta konkurente) tõestanud, et ta pole tossike, kes esimeste vihmapiiskade tulles tormivarju tõttab, usaldati teda. Globaalne finantskriis oli juba täies jõus, Bear Stearns uksed sulgenud. Ometi polnud Lehman Brothers veel tänavu juunini oma börsiajaloo jooksul kordagi kvartalikahjumit deklareerinud. Fuld mängis oma rolli, teatades viimase hetkeni, et kõik on korras.

Nii saigi usk, et tema hoole all oleva Lehmaniga ei lähe nii nagu teistega, Fuldile lõpuks saatuslikuks.

Nagu ütles Reutersile tabavalt uuringuettevõtte Portales Partners analüütik Charles Peabody: "Fuld ei võtnud piisavalt tõsiselt oma bilanssi tekkinud mõrasid. Teda iseloomustas tüüpiline pikaajalise juhi ülbus: "Mina selle asja üles ehitasin, ja see on väärtuslikum, kui turg aru saab.""

Nüüd on oma kõvakäelist juhti alt üles vaadanud töötajad häälekamad tema kohta arvamust avaldama. Seda enam, et juba aastaid maksis Lehman palka suuresti firma aktsiates - mis ainuüksi eelmisel nädalal kukkus 77%. Töötajaile kuulus pankrotti läinud ettevõttest ligi kolmandik.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. September 2008, 07:32
Otsi:

Ava täpsem otsing