Handelsbanken: ka tagatisskeemi järgi võib panka valida

Piret Reiljan 19. september 2008, 16:40

Eestis Rootsi panga filiaalina tegutseva
Handelsbankeni korporatiivpanganduse juht Indrek Saapar soovitab omale
panka valides muude tingimuste hulgas tutvuda ka tagatisskeemidega,
mis rakenduvad näiteks filiaalide puhul hoopis vastavalt emapanga asukohariigi
seadustele.

"Meil räägitakse väga palju Rootsi pangandusest, kuid Svenska Handelsbanken AB Eesti filiaal on praegu ainuke, mille hoiuseid tagab Rootsi Riiklik Tagatisfond," sõnab Saapar. Ta lisab, et Eesti Tagatisfond pole seega sugugi mitte ainuke Eesti hoiustajale kättesaadav kaitsemehhanism, teiste Euroopa Liidu tagatisfondide kaitse laieneb siia läbi Eestis tegutsevate pangafiliaalide.

Saapari sõnul võimaldab tänane turusituatsioon ringi vaadata ka tagatisskeemide maailmas ning sellisest infost lähtudes endale sobivaim pank valida.

Ka Rootsi puhul on Saapari sõnul tegemist riikliku fondiga, ent sellel on tulenevalt suuremast pangandusturust lihtsalt rohkem liikmeid ja suurem fondimaht – ligi 30 miljardit krooni (u 17 miljardit Rootsi krooni - 2007. aasta lõpu seisuga).

Rootsi fond tagab enda liikmeks oleva finantsasutuse pankrotistumise korral deposiidi ja investeeringu sajaprotsendiliselt ning kuni 423 000 krooni (250 000 SEKi) ulatuses ühe kliendi kohta selles konkreetses finantsasutuses. Hoiuse väljamaksmine toimub vähemalt kolme kuu jooksul alates vastava finantsasutuse pankroti väljakuulutamise päevast.

Väljamakse ei sõltu kliendi võlgadest pankrotistunud asutuse ees, ka ei tehta hoiuse arvel hoiustaja laenukohustuste tasaarvestusi.

Eesti Tagatisfondi liikmespanga hoiustaja on kaetud maksimaalselt 90% ja kuni 313 000 krooni ulatuses. "Kiire tagurpidiarvutus – selle summa säilimiseks võib hoius ühes liikmespangas olla kuni 347 778 krooni," märgib Saapar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 10:00
Otsi:

Ava täpsem otsing