Hoiustest tagatud vaid sandikopikad

19. september 2008, 07:38

Kui mõnd suuremat Eesti panka peaks
üleilmses finantssektori turbulentsis ootamatult tabama pankrotihaamer, suudaks
Tagatisfond kohe tagada kõigest mõned protsendid hoiustest. Ülejäänud hoiuste
väljamaksmiseks peaks halvima stsenaariumi kohaselt võtma riik kümnetesse
miljarditesse kroonidesse ulatuva laenu.

Paari miljardi kroonise mahuga Tagatisfond suudab garanteerida otseselt vaid paar protsenti 92 miljardi kroonini ulatuvatest tagatavate hoiuste mahust, mis häda korral tuleb fondist kiiremas korras välja maksta. Puudujäävad miljardid tuleb võtta teistest osafondidest (investorikaitse osafond ja pensionikaitse osafond), mis on aga naeruväärselt väikesed - kokku 18 miljonit krooni. Järgnevaks võimaluseks on võtta riigi õlule hiigellaen.

"Juhul, kui Tagatisfondi ja teiste osafondide vahenditest ei piisa kohustuste täitmiseks ja hüvitiste väljamaksmiseks, siis võib võtta laenu krediidiasutuselt, taotleda riigilt laenu andmist või riigigarantiid fondi võetavale laenule," teatab Tagatisfondi juht Andres Penjam.

"Esmajärjekorras kaalub riik tõenäoliselt pigem ise raha laenamist kui selle eraldamist reservist," lisab rahandusministeeriumi finantsturgude juht Thomas Auväärt.

Kas fondi praegune maht on piisav, näitab tulevik

Nii Tagatisfondi juht kui ka rahandusministeerium peavad tagatisfondi praegust mahtu siiski piisavaks. "Eks elu näitab, mis on piisav. Ega me ei saa ka lõpmatult miljardeid korjata," teatab Penjam. Auväärt lisab, et teadaolevalt on teiste Euroopa Liidu liikmesriikide tagatisfondide kohustuslik maht 0,2 ja 2 protsendi vahel. "Seega on tegelikult meie tagatisfondile seatud mahueesmärk üsna piisav võrreldes teistega."

92 miljardist kroonist tagatavatest hoiustest peaks fond kogu pangandussüsteemi krahhi korral praeguse seisuga välja maksma alla poole (Tagatisfondi andmetel umbes 43%), kuna omavastutus on igal kliendil 10% ning maksimaalselt on igaühel õigus tagasi saada 313 000 krooni, ulatugu hoius kas või sadadesse miljonitesse. Igasugusest hüvitisest võivad aga suu puhtaks pühkida näiteks suurettevõtted ja riigiasutused.

Panga pankroti korral haarab ohjad Tagatisfond

"Sinu paigutatud raha säilib saja protsendi ulatuses ning lisaks teenib panga nimetatud intressi," kiidab finantsinspektsioon oma portaalis minuraha.ee pangahoiuse kasutamist. Samas hoiatab inspektsioon kiiresti, et hoiustaja suurimaks riskiks on panga pankrot ja sellisel juhul pakub abi juba Tagatisfond.

Kuid mis juhtub siis, kui meie sääste endasse ahminud pank peaks kõrbema, nagu juhtus viimastel päevadel USA investeerimispangaga Lehman Brothers? See küsimus kuulub asjaosaliste sõnul pigem ulme valdkonda ja nii nagu peaminister alles eelmise aasta lõpus eitas kategooriliselt majanduslanguse võimalikkust, peavad kõik Eesti pangad täiesti võimatuks, et neil võiks olukord pöördumatult halvaks minna.

"Peale emotsionaalse poole mina siin finantsilist mõju ei näe," rahustab Swedbanki grupi Balti panganduse juht Erkki Raasuke kohalikke pangakliente mujal toimuva kaose osas.

"Tõenäosus, et mõni Eestis tegutsevatest pankadest võiks minna pankrotti, on ülimadal. Tagatisfondil on piisavad võimalused seadusest tulenevate ülesannete täitmiseks," jääb Eesti Panga president Andres Lipstok napisõnaliseks.

Penjam toonitab, et Eesti ja Rootsi pangajärelevalved tegutsevad koostöös, et igasugune makseraskus juba eos ära hoida. "Muidugi ei saa täielikult välistada erakorralisi sündmusi või mõne riski ebaadekvaatset hindamist panga juhtkonna poolt. Selle vastu ongi väikehoiustajate kaitseks loodud tagatisskeemid," jätkab ta.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein peab siinse tütarpanga või filiaali hea käekäigu eest esmaseks vastutajaks ikkagi emaettevõtet. "Pankrotieelses olukorras on reaalne lahendustee pigem raskustes oleva panga ülevõtmine ja alles viimases järjekorras riigiabi andmine," räägib ta.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2008, 13:41
Otsi:

Ava täpsem otsing