Muusik: Eesti riik ei tunnusta edukaid

19. september 2008, 19:05

Muusikamänedžer Kadri Tali peab Eesti riigi
puhul kummaliseks seda, et ei tunnustata neid, kes on juba edukaks saanud.

Kadri Tali rääkis oma kaksikõe Anu Taliga rajatud orkestri Nordic Symphony Orchestra käekäigust.

„Oleme avastanud uue viisi klassikalises muusikas eksisteerimiseks, mis nõuab rohkem muusikutelt ja sponsoritelt. Orkester elab erasponsorite toetustest,” rääkis Tali JCI aastakonverentsil „Go Global”. ”Peab leidma uusi võimalusi, kuidas äripartnereid enda juures hoida. Tuleb olla sellisel tasemel, et sponsor oleks sinust huvitatud. Sobitada oma brändi sponsoriga. Tänapäeva sponsorsuhe ei ole nii nagu varem: keegi ei anna sulle lihtsalt raha selle eest oled kena. Tuleb teha kogu aeg väikseid komplimente.”

Tali sõnul ei ole nad huvitatud rahast, Nordic Symphony Orchestra on mittetulundusühing. „Me esimene kriteerium on publik. Sa ei saa lubada endale publiku kaotamist. Meie publiku seas on palju noori ja edukaid inimesi. Ja nad tulevad tagasi. Valdavalt on ju Euroopas klassikalise muusika publik hallipäine,” rääkis Tali muusikategemisest.

Tali sõnul on parimatel artistidel suurimad egod, sest nad on parimad artistid. Orkestris on 15 rahvuse esindajad ja need professionaalid teenivad hästi, näiteks 15 000 eurot kontserdiga. Nordic Symphony Orchestra ei suudaks sellisest rahast isegi mõelda. Tali sõnul on oluline, et orkester püüab teha midagi uut ning seetõttu tahavad muusikud orkestriga koostööd teha.

„Nad ei tule siia raha pärast, see on pigem nagu festival neile. Me ei räägi edust rahalises mõttes. Me Anuga ei teeni sentigi sellest orkestrist,” rääkis Tali 7 mln kroonise eelarvega orkestri rahalisest köögipoolest.

Kultuuri ja äri vahe on see, et kultuurisäris pole tavaliselt plaani B. Ja plaanida tuleb suurelt. Tali sõnul kipuvad eestlased mõtlema liiga lokaalselt.

Tali sõnul ei tohiks siiski oma juuri unustada. „Globaalselt ja edukalt tegutsemine tähendab seda, et sa tead, kust sa oled pärit ja kuhu sa saad alati tagasi minna,” oli Tali hämmingus Eesti päritolu jalgpallurist USA-s, kes ei oska enam eesti keelt ja kes ei tea Eesti presidendi nime.

„Me oleme väga õnnelikud, et oleme eestlased. Ja kui näete kuskil Nordic Symphony Orchestrat esinemas, siis teadke, et see on osa Eesti kultuurist,” rõhutas Tali.

Kuii kaksikõed Talid ja nende orkester on olnud edukad, ei ole seda kodumaal kõigi poolt märgatud.

„Arvatavasti on Eesti pea ainus riik maailmas, mis ei tunnusta edu, mis on juba saavutatud. Meie saavutusi pole tunnustanud Eesti riik ega Tallinna linn. Huvitav, et see juhtub vaid väikestes kohtades. Eestis puudub teatav avarapilguline suhtumine,” arutles Tali edu üle.

Eesti puhul pole siiski kõik negatiivne. Tali meenutas Soome disaineri Ristomatti Ratia sõnul. „Eestis saad sa alustada millegi tegemist ja seeläbi tõestada enda väärtust. Aga Soomes pead sa ennast nii palju tõestama, et lõpuks saab sul energia otsa. Ja sa ei pruugi kunagi oma eesmärkideni jõuda,” tsiteeris Tali Ratiat.

Parim asi, mida Eestil on eestlastel on pakkuda maailmale on ajud ja pragmaatiline mõttelaad, märkis Tali. "Ei ole suuri ootusi ega suurt ego nagu suurtel rahvustel. Tuleb teha, mis sulle meeldib ja vaadata, kas sind aktsepteeritakse või mitte."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. September 2008, 20:43
Otsi:

Ava täpsem otsing