Kooli sõidutatud laste selg kipub valutama

21. september 2008, 13:59

Austraalia teadlased soovitava
lapsevanemail lapsi kooli mitte sõidutada, sest jalutamine on hea viis
seljalihaste vormis hoidmiseks, mis omakorda aitab ära hoida selja- ja
kaelavalusid.

Sellistele järeldustele jõudis professor Leon Straker Curtini ülikoolist. Uurimistöö tulemused avaldati ajakirjas Australian Journal of Physiotherapy.

Lääne-Austraalia 14-aastaste kooliõpilaste seas läbiviidud uuringust selgus, et tervelt 72 protsenti neist läheb kooli ja tuleb sealt koju auto või bussiga. Strakeri sõnul selgus uuringust, et need lapsed, kes läksid kooli jala või rattaga, kaebasid vähem seljavalude üle.

See on tema sõnul seletatav sellega, et liikumine aitab seljalihaseid vormis hoida. Siiski peavad vanemad jälgima, et lapse koolikott ei oleks liiga raske. See ei tohiks ületada 15 protsenti lapse kehakaalust.

Uuringust selgus ka, et pinge kaelapiirkonnas on sama tavaline kui seljavalude üle kaebamine. Umbes pooled küsitletud lastest kaebasid valu üle kaelas või seljas, kusjuures tüdrukud kurtsid sagedamini kaela- ja seljavalude üle. „See võib olla seotud murdeea varasema algusega,“ pakkus Straker. „Samuti on võimalik, et tüdrukud on valude suhtes tundlikumad ning pööravad neile enam tähelepanu.“

Lisaks selgus huvitav asjaolu, et kui varem kandsid lapsed koolikotte peamiselt üle ühe õla, siis nüüd eelistab tervelt 85 protsenti neist koti kandmiseks mõlemat õlga kasutada. „Ilmselt ei ole üle ühe õla kandmine enam nii trendikas kui varem, aga võimalik, et oma osa on olnud ka kampaaniatel, mis julgustavad lapsi oma tervise säästmiseks jaotama koti raskus keha suhtes võimalikult sümmeetriliselt,“ arvas Straker.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing