Kadri Jakobson • 21. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Eksriigiametnike koolitusäri õitseb

BDA Consulting (omanikud Elmo Puidet, Harli Uljas ja Indrek Maripuu) on spetsialiseerunud avaliku ja erasektori koolitustele, eeskätt juhtimisalaste, eriti aga Euroopa Liidu alastele nõustamistele ja koolitustele. Firma kliendid on riik, kohalikud omavalitsused ning ettevõtted.

Avalikus sektoris on BDA korraldanud ligi 80 koolitust või nõustamist. Asutuste seas paistavad silma EAS, rahandus-, majandus- ja siseministeerium, tööturuamet, Integratsiooni Sihtasutus, aga ka Euroopa Komisjon.

Aastail 2007-2008 on BDA Consulting võitnud kümmekond riigihanget kogusummas 15,5 miljonit krooni. Mahukam neist on EASi äriplaanide konkurss "ajujaht", mis viie aastaga toob firmale sisse 12,7 miljonit krooni.

Firma tegevjuht Lo Rihvk töötas varem riigikantselei avaliku teenistuse ja personaliosakonna konsultandina ning tema loenguteemaks olid Euroopa Liidu struktuurifondidest tuleva koolitusrahad ja nende kasutamine.

"Kindlasti tuleb avalikus sektoris töötamine äris kasuks," ütles ta.

Kas isiklikud suhted avalikus sektoris tulevad riigihangete puhul abiks?

"Meid teatakse ja kutsutakse pakkumistele," lausus Rihvk. "Kogemuse tõttu ju inimesi värvataksegi." Firma teine tegevjuht Marika Tamm töötas aga majandusministeeriumis eurointegratsiooni osakonna välisprojektide koordinaatorina, hiljem aga Eesti standardikeskuses rahvusvaheliste suhete juhina.

Mari Mandel-Madise töötas varem rahandusministeeriumis riigieelarve osakonna juhatajana, kus ta osales konkreetselt Euroopa toetusrahade jagamisel. Firma kodulehel iseloomustatakse teda nii:

"Mari on avalikus sektoris töötanud piisavalt kaua, teadmaks, kuidas toimib Euroopa Liidu rahade "mehelepanek" ning kuidas pannakse kokku Eesti riigi eelarvet."

2007. ja 2008. aasta riigihangete registris on BDA Consulting võitnud ligi 10 hanget.

Kolmel korral on BDA olnud ainus pakkuja. Näiteks EASi 12,5 miljoni kroonisel riigihankel äriplaani konkursil "Ajujaht". Selle aasta märtsis oli firma ainus pakkuja EASi välja kuulutatud hankes juhtimisportaali toimetamisele, mille eest maksti 560 000 kr. Septembris võitis firma siseministeeriumi hanke (176 000 kr) edulugude koostamiseks.

Firma on saanud tellimusi ka Euroopa Komisjonilt. Näiteks mullu mais käis Euroopa komisjoni projekti GEPLAC tellimusel BDA üks omanikke Marika Tamm nõustamas Gruusia valitsust ja andis nõu välisabi efektiivsemaks kättesaamiseks.

Praegu koolitab firma Paide linnavalitsuse ametnikke, hange maksis 126 000 kr.

2006. aasta lõpul, paar päeva enne jõululaupäeva kuulutas rahandusministeerium riigihanketeemalise koolituse võitjaks kaubandus- ja tööstuskoja ning endiste riigiametnike firma BDA Consulting ühispakkumise.

Tegu oli väljakuulutamiseta ja läbirääkimistega hankega. Kolme pakkuja seast oli odavaim 634 000 krooni ja kalleim 1,2 miljonit krooni. Viimase valis võitjaks rahandusministeerium.

Hindamise eemärgiks oli koolituste kvaliteet, ehk olulisemaks peeti koolitajate taset, hind võis olla ka selle võrra kõrgem, ja ebaolulisemaks koolituse organiseerimise poolt, öeldi rahandusministeeriumist.

Riigihanke eeldatavaks maksumuseks oli määratud käibemaksuta 1,4 miljonit krooni ja kutsuti osalema 11 firmat. Pakkumiste esitamise tähtajaks laekus kolm pakkumist: Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja ühispakkumine BDA Estonia OÜga, Addenda OÜ pakkumine ja EMI EWT Ida-Lääne Koolituse ASi pakkumine.

Koolitust finantseeris Euroopa Liidu üleminekutoetuse programm.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt