Ettevõtted: kulud koolitusele järgmisel aastal ei vähene

ÄP 22. september 2008, 00:00

Äripäev uuris viie ettevõtte esindajalt järgmise aasta koolitusplaanide ja -eelarve kohta. Hoolimata majanduslangusest firmad koolituste mahtu tuleval aastal oluliselt vähendama ei hakka. Ka koolituskulusid ei plaanita kuigivõrd kärpida.

Oleme korraldanud meeskonnakoolitusi ning saatnud töötajaid erialastele koolitustele, et nad seadusandlusega oma vallas kursis oleksid, juhid on käinud ka juhtimiskoolitustel. Sel aastal pole plaanitud koolitused ära jäänud. Järgmise aasta koolituseelarve tuleb kindlasti tagasihoidlikum, väheneb tõenäoliselt 15 protsenti. Täpsed plaanid pole veel paika pandud.

Sel aastal oleme koolitanud päris palju ja koolituseelarvet ei ole kärpinud. Pigem on olnud eelmise aastaga võrreldes väike kasv.

Koolituste planeerimisel oleme lähtunud nii ettevõtte ärilistest eesmärkidest kui ka töötajate arendamise vajadusest. Tele2 eesmärk on olla paindlik, klientide ootustele kiiresti reageeriv efektiivselt majandav ettevõte ja selle saavutamiseks on äärmiselt oluline hea meeskonnatöö. Seetõttu oleme viimastel aastatel keskendunud väga palju meeskonnatöö- ja juhtimiskoolitustele ning need on olnud peamiselt firmasisesed.

Lisaks oleme korraldanud Tele2 ärikliendi halduritele, müügimeeskonnale ja kõigile klienditeenindajatele müügi- ja teeninduskoolitusi. Nende hulgas on olnud nii avalikke kui ka sisekoolitusi. Lähtudes iga töötaja praktiliste oskuste arendamise vajadustest, oleme tellinud ka arvuti- ja keelekoolitusi.

Suuri muudatusi eelseisvateks aastateks ei ole plaaninud, koolituse märksõnad on endiselt koostöö, juhtimiskompetentsi tõstmine ja väga hea teenindus. Koolituseelarvet ei ole plaanis järgmisel aastal vähendada, see jääb samale tasemele.

Saku Õlletehases on töötajate koolitamisel lähtutud ühelt poolt ettevõtte eesmärkidest ja vajadustest ning teisalt töötajate arenguvajadustest. Oleme päris edukalt kasutanud ettevõtte sisemisi ressursse, et koolitusi läbi viia, aga kui vaja, ostame koolitusi ka väljastpoolt. Siiani oleme väljastpoolt tellinud juhtimis- ja meeskonnakoolitusi.

Saku on eduka ja maineka ettevõttena alati panustanud töötajate koolitamisse. Kuna see on meie tegevuse üks alustalasid, siis ei pea me õigeks neid kulusid majanduskasvu pidurdumise perioodil ei kärpida ega ka suurendada.

Järgmisel aastal ehk panustame enam sisekoolitustesse ja kaasame koolitamisse oma ala spetsialiste ettevõtte või grupi seest, kuid kui vaja, siis loomulikult ostame koolitusi ka sisse.

Selle aasta koolitusplaanid oleme vastavalt plaanitule ellu viinud.

Arvestades Eesti Energia kontserni eripära - vajadus väga heade energeetika ja laiemalt tehnikavaldkonna teadmiste ja oskustega töötajaskonna järele -, on oluline rõhuasetus erialasel täienduskoolitusel, ilma selleta ei saa. Kulude poole pealt on seni kehtinud põhimõte, et korraldame suurema osa erialaseid koolitusi ise, seda koostöös mitmete kõrgkoolide, kutsekoolide, koolitusettevõtete ja valdkonna spetsialistidega.

Kuna spetsiifiline teadmine on ettevõttes endas olemas, suureneb üha ka sisekoolituste osakaal, võimalus kasutada ära olemasolevat kogemust ja võimekust. Viimase eelduseks on teatud esinemisoskuste tase ja valmisolek oma teadmisi, oskusi ja kogemusi jagada, mille tagame oma valdkonna spetsialistele, tippspetsialistele ja ka juhtidele sisekoolitajate arenguprogrammiga.

Rõhuasetus jääb ikkagi erialastele ehk energeetika valdkonna koolitustele. Jätkuvalt on fookuses ka juhtide arendamine. Lisaks jaeäri poole pealt müügikompetentside arendus. Vajadusel ostame sisse ka keele- ja arvutikoolitusi.

Kui vaadata koolituskulude numbreid kvartalite, aastate, kontserni tütarettevõtjate kaupa, siis loomulikult on erisusi. Siiski ei näita koolitusvaldkonna investeeringud Eesti Energia grupi peale kokku tõusu, aga olulist vähendamist ei tahaks ka plaanida, kuna koolitus-arendustegevuse mõju on pikaajaline ja siit lõikamine võib tagasilööke anda oluliselt hiljem.

Järgmise aasta üks olulisemaid märksõnu koolituste osas on juhtide arendamine. Praegu töötame välja juhtidele mõeldud arenguprogrammi.

Täpne koolituseelarve järgmiseks aastaks koostatakse koos üldise eelarvega oktoobris. Kuna koolituseelarve koostamine on alles ees, on täpsetest protsentidest veel vara rääkida. Tõenäoliselt jääb koolituseelarve samale tasemele.

Selle aasta koolitusplaanid olid hästi läbi mõeldud ning seetõttu ei ole tulnud teha ka olulisi muudatusi.

Aasta teisel poolel pöörame suuremat rõhku teeninduskvaliteeti tõstvatele koolitustele, näiteks sissejuhatava koolituse arendamine, telefonimüük ning kirjalik suhtlemine. Järgmisel aastal jätkame kindlasti teeninduse kvaliteedi arendamisega ning pöörame suurt rõhku juhtide arendamisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing