Urve Vilk • 21. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Õpe töökohal

Töökohapõhine õpe, mille reguleeriv kord kehtib aastast 2007, sai Eestis alguse Õpipoisi pilootprojektina Phare 2002 raames. Tallinna Teeninduskooli kaubandusvaldkonna juhtivõpetaja Aive Antsoni sõnul peab õppe läbimiseks olema õppuril juhendajat pakkuv töökoht, kuna 2/3 õppest toimub praktikana just seal.

Eelmisel aastal ebaõnnestus Antsoni sõnul õpe näiteks kolme väikese butiigi töötajal, kuna poe omanikel enestel oli hariduse omandamine pooleli ning juhendamiseks ei jätkunud aega. Valdav osa töökohapoolsetest juhendajatest on õppeprotsessiga rahul, sest see pakub ka neile õppimisvõimalust ja rahuldust.

Tallinna Teeninduskoolil on head suhted Rimi, Selveri ja Säästumarketiga, mis on praktikabaasid, kus töökohapõhist õppevormi reklaamitakse. "Kaubanduses on ju väikesed võimalused kõrghariduse saamiseks, seetõttu tuleb paljudel valida kutseõpe," selgitab Antson. Peale noorte tulevad Antsoni sõnul õppima ka aastaid tagasi haridustee lõpetanud inimesed.

Kuna kaubanduses töökohti napib, tööandjad väga kergekäeliselt töötajat õppima lasta ei taha, teab Antson. "Kui valida on, kas panna kassa kinni või mitte lubada töötajat kooli, valitakse tihti viimane. Mõned tööandjad arvavad, et piisab töötajale vaba päeva andmisest, teised maksavad kooliskäidud päevade eest keskmist palka."

Este Eesti OÜ ostujuht Aivar Naukas ütleb, et töökohapõhise õppe juhtimine polnud keeruline, vaid hoopis huvitav kogemus, kus targemaks sai ka õpetaja ise. "Lapates ettevõtte dokumente, on meelde tuletatud kehtivad reeglid, lisaks on huvitavad olnud kooli pakutavad erialavälised teemad, nagu näiteks toitlustamine."

Naukas ütleb, et mingil hetkel lasi õppur end veidi lõdvaks ja siis tuli teda korrale kutsuda, ent töö kõrvalt õppimist soositakse ka tulevikus. "Mida targemad on töötajad, seda lihtsam on kõigil tööd teha," põhjendab ta.

Töötajate müügikompetentsi tõstmiseks otsustas Statoil eelmisel sügisel pakkuda oma müüjatele-klienditeenindajatele võimalust õppida Tallinna Teeninduskooli töökohapõhises õppes. Töötajad kohustusid kursustest täismahus osa võtma, neil säilis keskmine palk ning kooli eduka lõpetamise puhul maksti õppuritele lisaks preemiat ühe kuupalga ulatuses.

Töötajate sooviavaldusi laekus nii palju, et Statoili töötajatest moodustati oma grupp, kus alustas 25 õppurit aasta ja 10 kuud kestval müügikorralduse erialal. Töökohapõhine õpe Tallinna Teeninduskoolis on õpilastele tasuta ning lisaboonuseks on see, et müüja erialal on lõpueksami asemel võimalus tasuta sooritada müüja I või II taseme kutseeksam. Juuni alguses läbisid 21 õppurit müüja I kutseeksami heade tulemuste ja koolipoolsete kiidusõnadega.

Kuna 2/3 õppest toimub töökohal, määrati kõigile juhendajad. Et Statoili teenindusjaamade juhatajad-asetäitjad oleksid kompetentsed juhendama, viis teeninduskool läbi spetsiaalsed praktika juhendajate koolitused. Teeninduskool maksis juhendajatele lisatasu, Statoil omalt poolt otsustas maksta ühekordset preemiat, kui juhendatav kooli edukalt lõpetab.

Juhendajatelt saadud tagasiside põhjal võib öelda, et õppurid naudivad rohkem oma tööd ja on vastutustundlikumad, motiveerivad ja julgustavad kolleege oma positiivse hoiakuga. See aga korvab ühe praktika juhendaja sõnul kogu töölt "puudutud" ja koolis viibitud aja topelt.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt