Silvia Viidik • 21. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Päike naases börsidele

Kui terve nädala olid börsid teinud vähikäiku, otsustasid neljapäeva hommikul maailma juhtivad keskpangad oma jõud ühendada ning lisasid USA turule umbes 360 miljardit dollarit.

Lisaks lubas Venemaa oma turule mängu panna 20 miljardit dollarit. Seda raha oli väga vaja, sest tavalised pangad võitlesid niigi ellujäämise piiril ja omavahelisi laene teha ei julgenud, mistõttu kiiresti langevatele turgudele likviidsust lisada kuidagi ei suutnud.

Kui natuke aega pärast keskpankade teadet turud langusteed siiski jätkasid, mõtlesid USA ja Londoni börsijuhid välja uue plaani - keelata finantssektori aktsiate lühikeseks müük ehk shorting.

Lühikeseks müük kujutab endast aktsia langusele mängimist, millega riskifondid ja investorid laenavad aktsiad ning müüvad nad turul maha, et seejärel hinna langedes nad uuesti tagasi osta ja endisele omanikule tagastada. Vaheltkasu on lühikeseks müüjate teenistus.

Kui piisav arv investoreid tegeleb suuremahulise lühikeseks müügiga, sunnivad nad aktsiad loomulikust suuremale langusele ja seetõttu mõjutavad otseselt selle konkreetse ettevõtte väärtust.

Mitmed pankrotistunud või end hädaabina odavalt ära müünud pangad on just selliseid spekulante enda põhjaminekus süüdistanud - viimasena (endine) USA suurim kinnisvaralaenude väljastaja HBOS, kes neljapäeval teatas enese ülevõtmisest Lloyds TSB poolt.

"Lühikeseks müük on endiselt seaduslik investeerimistehnika normaalselt toimival turul, kuid arvestades praeguseid ekstreemseid olusid, oleme pärast hoolikat kaalumist otsustanud, et just selline lahendus tagab fundamentaalse terviklikkuse ja kvaliteedi turul ning kaitseb edaspidiste ebastabiilsuste eest finantssektoris," sõnas Suurbritannia finantsturgude järelevalve FSA juht Hector Sants.

USA väärtpaberituru järelevalve (SEC) endine juht ja praegune õppejõud Laurence Harris seevastu peab keeldu pigem poliitiliseks, aga mitte majanduslikuks otsuseks.

"Lühikeseks müügi keelamine on sama, mis öelda, et valitsus tahab määrata, millised peaksid aktsiahinnad olema," ütles Harris.

"Inimesed leiavad muid viise, et saavutada sama majanduslik tulemus, näiteks derivatiivide abil," sõnas Ron S. Geffner, endine SECi jurist.

Vaatamata mitmetele kahtlustele sellise piirangu toimimises, hakkasid reedel turud rõõmsalt üles rühkima.

Kauaoodatud suure arvu plussmärkide taga turupildis võib olla teinegi ettepanek, mille kohaselt saaksid pangad oma probleemsed varad kanda bilansist välja uude loodavasse ettevõttesse, koodnimega US Resolution Trust.

Kust tuleb raha, et seda ettevõtet üleval pidada, kui tema varad koosnevad sisuliselt teiste rämpsust, jääb esialgu saladuseks.

Igatahes kiskus reedene päev suunurgad ülespoole paljudel suurtest masendavatest langustest rusutud investoritel ja nende aktsiaportfellidel.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt