Paratsetamool tekitab lastel astmat?

22. september 2008, 12:57

Paratsetamooli andmine lapsele tema
esimesel eluaastal ei pruugi olla kõige parem mõte, sest uus uuring seostab seda
hilisema keskmisest oluliselt kõrgema astma ja teiste allergiate
esinemissagedusega.

Ajakirjas Lancet ilmunud uurimuses kirjeldab professor Richard Beasley Uus-Meremaa meditsiiniuuringute instituudist uurimust, mille käigus leiti, et kui väikelastele antakse esimese eluaasta jooksul palaviku alandamiseks paratsetamooli, on neil kuuendaks-seitsmendaks eluaastaks tervelt 46 protsenti suurem tõenäosus olla astma küüsis võrreldes lastega, kellele paratsetamooli ei antud. Uurimus hõlmas üle 200 000 lapse 31 riigist, kirjutas ABC Science.

Samuti selgus uuringust, et kuue- kuni seitsmeaastastel lastel on kolm korda suurem võimalus astma tekkeks, kui nad on viimase aasta jooksul iga kuu võtnud ühe paratsetamooli tableti.

Beasley sõnul on sellele mitu võimalikku seletust. „On hästi teada, et paratsetamool surub alla organismi antioksüdantset võimekust. See võib viia põletikuni hingamisteedes ning lõpuks allergilise astma tekkeni. “

Uurimust rahastasid ka ettevõtted, mis toodavad nii astma leevendamiseks mõeldud ravimeid kui ka paratsetamooli.

Astma ja paratsetamooli vahelist seost on võimalik ka teistmoodi käsitleda. Näiteks võib palavikku tekitav viirusinfektsioon ollagi astma väljakujunemise põhjustajaks. Sel juhul poleks seos paratsetamooli annustamisega põhjuslik, sest astma tulenes hoopis viirusest, mille vastu paratsetamooli anti.

Tähelepanu väärib ka võimalus, et lapsed, kel esineb enam allergiat, saavad rohkem paratsetamooli. Seega võib olla, et põhjus ja tagajärg on tagurpidi keeratud. Sydney lastehaigla professori Andrew Kempi sõnul tuleb neisse küsimustesse suhtuda äärmiselt tõsiselt.

„Allergiatega kimpus olevatel lastel on sagedamini köha ja nohu ning nende sümptomite peale vanemad tavaliselt ravimeid annavadki,“ ütles Kemp. Seetõttu on Kempi sõnul vajalik, et seost täpsemini uuritaks.

Paratsetamool on väga laialt levinud palavikualandaja ja valuvaigisti ning teda on siiani peetud ohutuimaks omasuguste seas, mistõttu antakse seda ka väikelastele. Paratsetamooli populaarsusest annab aimu Beasley uuringust välja tulnud tõsiasi, et iga viies kuue- kuni seitsmeaastane Uus-Meremaa laps saab vähemalt kord kuus ühe paratsetamooli tableti.

Kui selgub, et see viib astmajuhtude suurenemiseni 20-40 protsendi võrra, siis väärib probleem kahtlemata tõsist tähelepanu.

Beasley ei taha siiski väita, et lapsevanemad peaks paratsetamoolist loobuma. „See on praeguste teadmiste valguses siiski ohutuim variant“. Näiteks aspiriin võib tekitada harvaesineva, kuid eluohtliku Reye sündroomi ning ibuprofeen võib astmahoo esile kutsuda.

Arstid soovitavad kasutada paratsetamooli vaid siis, kui palavikku tõepoolest oleks vaja normaalsema enesetunde huvides alandada. See tähendab alates kehatemperatuurist 38,5 °C. Paratsetamooli asemel võiks lastele anda rohkelt juua, võtta riided seljast ja niisutada keha leigesse vette kastetud käsnaga. Enesetunde parandamiseks pole vaja palavikku täiesti maha võtta. Ka poolekraadine kehatemperatuuri alanemine muudab enesetunde oluliselt paremaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2008, 15:21
Otsi:

Ava täpsem otsing