22. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tark Eesti töögrupp: väärtpaberituludele kehtestada 0%-line tulumaks!

Tark Eesti töögrupp tegi täna muu hulgas majanduskomisjonile ettepaneku majanduskasvu taastamiseks, et väärtpaberituludele tuleks kehtestada 0%-line tulumaks, mis teeks Eestist Skandinaavia rikaste „pensionäride” paradiisi ja uute äride alustamise riigi.

Täna kohtusid Tark Eesti töögrupi esindajad Jaan Pillesaar ja Kristel Kivinurm-Priisalm majanduskomisjoniga, et arutada, kuidas muuta Eesti majandus konkurentsivõimeliseks ja taastada majanduskasv. Avaron Capitali tegevjuht Kristel Kivinurm-Piirsalm ütles, et Tark Eesti töögrupp tegi majanduskomisjonile kuus ettepanekut.

Esimene ettepanek majanduskomisjonile oli, et riik peaks kärpima 15-20% kulusid, kuid jätma jõusse investeeringute plaani. Riigieelarve vähendamisel tuleb aga jõuliselt vähendada reaalseid üldkulusid ehk juhtimiskulusid, mitte tühje ametikohti nagu liiniteenindajaid (politseinikke jne) ja pikaajalisi investeeringuid.

Töögrupp ütles, et riigi investeeringuid tuleb vastupidi majanduslanguse olukorras suurendada. Täna tuleks odavamaid hindu ja Euroopa Liidu raha ära kasutada ning teha ära suured infrastruktuuriinvesteeringud ning investeeringud, mis suurendavad riigi efektiivsust. Koondama ametnikke ja lõpetama ametnike ja eraettevõtete töötajate koondamise erisused.

Teiseks tehti ettepanek alandada tööjõumaksude koormust, seades sotsiaalmaksule 250 000 kroonise ülempiiri. Kolmas ettepanek soovitas motiveerida tööandjaid investeerima töötajatesse, et luua uusi kõrge lisaväärtusega töökohti.

Neljandaks soovitati luua paindlik tööseadusandlus, et ettevõtjatel oleks lihtne ja soodne töötajaid tööle võtta ja töölt vabastada. Luua enam kui 250 000 krooni aastas teenivatele töötajatele alternatiivne paindlik töölepinguseadus, mis on vabatahtlik ning kus tööjõumaksud oleksid madalamad ning töösuhe vähereguleeritud.

Viies ettepanek töögrupilt oli, et motiveerida rikkaid eraisikuid ja ettevõtjaid Eesti residentiks tulema. Kehtestada väärtpaberituludele 0%-line tulumaks, mis kehtiks nii selle puhul, kui Eesti resident investeerib börsifirmasse, ostab fonde kui ka asutab oma osaühingu, mille saab hiljem maha müüa ilma tulumaksu maksmata. 0%-line tulumaks teeks Eestist Skandinaavia rikaste „pensionäride” paradiisi ja uute äride alustamise riigi. Riik maksustaks rikkaid läbi tarbimise ehk saaks käibemaksu.

Viimane ettepanek märkis, et riigi eesmärk ei ole ettevõtjatele soodustuste pakkumine, vaid riik peaks looma paindliku ja konkurentsivõimelise maksu- ja seadusandliku keskkonna. Tänane Eesti maksu- ja seadusandlik keskkond ei ole võrreldes meie naaberriikidega konkurentsivõimeline.

Töögrupp märkis, et ettevõtjad ootavad valitsuse jõulist tegutsemist, et Eesti riik kui sisuliselt “kahjumlik ettevõte” kiirelt saneerida ning luua konkurentsivõimelised tingimused ettevõtetele uute töökohtade loomiseks.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt