Uus trend: süljepeod

22. september 2008, 09:56

Geenianalüüsiga tegelev firma korraldab
kõrgseltskonnale süljepidusid, reklaamimaks teenust, mis võimaldab klientidel
saada teada oma geenides peituvatest haigusriskidest.

Kuid kas tarbijal on ikka täit aimu, mida pärilikkusriskid endast üldse kujutavad? küsis The Guardian.

New Yorgi moenädalal korraldati vastuvõtt, kus kokteilide serveerimise asemel paluti külalistel anda katseklaasi süljeproov. Peo korraldas geenianalüüsiga tegelev firma 23andMe, mis alles hiljaaegu teatas, et on geenianalüüsi hinna suutnud viia alla 399 dollarini (ligi 4400 krooni).

Kui tavaliselt tellivad kliendid geenianalüüse oma koduarvutist, siis süljepeo põhjal võiks oletada, et geenitestimist püütakse viia seltskonnaellu.

Geenianalüüsi tellinud klient saadab firmasse oma süljeproovi ning saab mõne aja pärast vastuseks nimekirja haigusriskidest, mille geenide analüüs on välja selgitanud: olgu see siis kopsuvähk, südameinfarkt, rahutute jalgade sündroom või võimetus eristada teatud lõhnu. Kindla pärilikkusriskiga inimesed võivad liituda teiste samasugustega foorumitesse, mida leiab firma veebilehelt.

23andMe üks asutajaid ning Google asutaja Sergey Brini abikaasa Anne Wojcicki sõnul on firma missioon, et igaühel oleks juurdepääs oma geeniinfole.

Võimalus saada infot oma geenide kohta võib tunduda moraalselt õigustatuna, kuid õhus on risk, et muutes geenianalüüsiga seostuva glamuurseks ja seltskondlikuks võivad kliendid saada asja olemusest vale signaali.

Suurbritannia Leicesteri ülikooli kardioloog Nilesh Samani on üks paljudest ekspertidest, kes on hoiatanud geenitestiäri vohamise eest, väites, et püüd ennustada kellegi südameinfarktiriski võib analüüsitavas tekitada tarbetut hirmu, kui testi tulemusi ei tõlgendata õigesti.

Näiteks võib geenianalüüs tuua välja, et inimesel on keskmisest kolm korda kõrgem risk haigestuda tsöliaakiasse, kuid näiteks poole väiksem risk haigestuda diabeeti.

Kuid kui vaadata riski absoluutnumbreid, siis on lugu sootuks teine. Pole tähtis, milline on geenitestis avastatud risk haigestuda diabeeti, eeskätt peaks inimene muret tundma oma suhkrutarvitamise pärast, kui selle üle, mis toimub tema seedeelundkonnas, kus iga haiguslik seisund ei pruugigi sümptomitena avaldada.

Statistika on ekslik, sest tervist mõjutab eeskätt personaalne risk, mitte risk võrrelduna teiste inimestega.

Geenianalüüsiga tegelevad firmad, lisaks 23andMe-le näiteks ka GeneticHealt, deCODEme ja Navigenics väidavad, et tagavad klientidele korraliku geeninõustamise, seega on testitulemustest ka kasu. Kui tõsiselt aga sellesse protsessi üldse suhtutakse, kui süljeproove kogutakse kokteilipeol?

Ohtlik võib olla nii see, kui testitulemused tekitavad liigset stressi kui ka see, kui need tekitavad põhjuseta turvatunnet.

Novaatoris varem samal teemal:Mis tõbi sind ootab? 10 000 krooni eest saab vastuse

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2008, 09:33
Otsi:

Ava täpsem otsing