Kadri Paas • 22. september 2008
Jaga lugu:

Eelarveraha jagati tüli ääre peal

Kõiki rahuldavatest kokkulepetest ei saa aga seni rääkida, kui osa ministreid loeb nende haldusalas toimuva kohta ajalehest.

Sotsiaalminister Maret Maripuu tunnistas Äripäevale, et luges laupäevasest Postimehest, et haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas loodab enda ministeeriumi kaukasse lisaraha saada just sotsiaalministeeriumi niigi pingelisest eelarvest raha küsides. Nimelt moodustab sotsiaalministri valitsusala eelarve kogu riigieelarvest 45 protsenti, kusjuures see kasvab võrreldes tänavusega tublisti.

Maripuu sõnul on ta üllatunud, et tema teadmata sotsiaalministeeriumi raha ümber jagada üritatakse.

Neljapäevasel kabinetiistungil võitlesid enim sotsist rahandusministri Ivari Padari välja pakutud eelarvele vastu Isamaa ja Res Publica partei ministrid Juhan Parts ja Tõnis Lukas.

Lukas küsib haridusele juurde 500 miljonit. Sotsiaalminister Maripuu vajab 400 lisamiljonit.

Siis ei olnud sotsiaalministri väitel veel poole sõnagagi juttu, et sotsiaalvaldkonna arvel peaks haridus- ja teadus raha saama.

"Praegu on kabinetiistung. Küsin kindlasti minister Lukaselt, mida ta silmas peab, kui niiviisi arvab," lubas sotsiaalminister Maripuu.

IRLi haridus- ja teadusministri Tõnis Lukase sõnul suudaks ta puuduoleva 500 miljoni krooni eest tagada järgmisel aastal ligikaudu samalaadse haridus- ja teadusvaldkonna osakaalu riigieelarves.

Lukas usub, et igal juhul oleks mõistlik panustada võrdväärsesse ja tasuta haridusse, selle asemel, et maksta riigieelarve miljoneid sotsiaaltoetusteks välja.

"Haridusvaldkond on meie sotsiaalse edukuse garantii," ütles Lukas.

"Praeguse maksubaasi juures ei ole meil võimalik sotsiaalriiki üles ehitada. Kui peame tegema raskeid valikuid, siis tasuta ja võrdse hariduse pakkumine on riigile olulisem ülesanne, kui jätkuvalt suurte toetuste jagamine," on Lukas veendunud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum