22. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Hummeriga võlglane

Ühe laevaehitusega tegeleva firma kodulehe andmeil paarikümnele alusele mööbli paigaldanud Hariku peale on pahased mitmed inimesed, kes näevad linnas Hummeriga ringi tiirutavat end kallite aksessuaaridega ehtinud meest ebaausa ülburina.

Harik ise süüdistab kõigis võlgades aga oma ülemusi ehk tellijaid, kes pole talle maksnud, mistõttu tema omakorda ei saa ka teistele maksta.

"Nad ehitasid Savonlinna tootmishalli ühele Soome tellijale, tegime neile alltöövõttu: valasime betoonist põrandad, tegime masinapahteldustööd, seinad," räägib ACM Projekti juhataja Ain Uustalo, kelle firmale on Harikule osaliselt kuuluv Altecogrupp võlgu 40 000 eurot ehk umbes 630 000 krooni.

Kogu probleem sai alguse osavalt planeeritud paberimajandusest.

"Nende palgatud projektijuht sobis Soome seadustega, mille järgi tal oli õigus lepinguid oma nimele vormistada. Kui maksmiseks läks, vormistati see juht aga tagasiulatuvalt oma kohustest lahti," seletab Uustalo, lisades, et nõnda distantseeris Harik end maksekohustusest.

"Ütlesid, et nad on valmis firma põhja laskma ja meie maksenõuet nad ei tunnista," meenutab mees, kes tunneb süüd ka endal, kuna usaldas liialt firmat ega kontrollinud lepingute vastavust Eesti seadustega.

Nüüdseks on Uustalo raha tagasi saamise lootuse kaotanud.

"Kunagi oli tema firma meile võlgu. Siis lahendasime asja kohtus kokkuleppega. Nüüd sõlmis meie uus projektijuht eksikombel uue lepingu. Meile jäi kahe silma vahele, kes selle firma taga on," räägib oma loo Stelling Kaubanduse juht Vello Vetevool.

Õnge läinud projektijuht Heiki Heimola lisab: "Tellisid meilt alguses kaupa ja maksid ette ära, seejärel vormistasime 200 000 krooni väärtuses uued lepingud. Kui maksmiseks läks, hakkas lubadusi tulema uksest ja aknast."

Kokku on kõnealune Marek Hariku 50% osalusega Altecogrupp võlgu kaheksale teisele firmale, lisaks ligi 400 000 kroonine maksuvõlg.

"Kas te olete maksuametnik, et tulete mult maksuvõlgade kohta uurima?" pärib Harik alguses telefonis. Hiljem e-kirjas saadetud vastuses seletab aga lähemalt: "Firmas Altecogrupp AS olen passiivne väikeaktsionär, juhatuse töös ei osale ja ei ole seetõttu ka kursis ettevõtte jooksvate küsimustega."

Ülejäänud viiest ettevõttest kolm on äriregistri andmeil läinud uuele omanikule Ants Õunapile, keda võlausaldajad peavad ilmselgelt tankistiks, süüdistab Harik töö tellijaid, kes kokku 6,5 miljonit krooni tasumata jätsid.

"Soome turult saadud kogemus oli tõsine õppetund, nüüd püüame riske paremini hajutada," kirjutab Harik.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt