Kas hirmutunne halvab vaid ingliskeelseid pankureid?

Tiina Tamman 23. september 2008, 00:00

Suurbritannia ajalehed kirjutavad pankade hirmutundest suurte pealkirjadega, sest jalgealune on paljudel kadunud. Hiljutise Lloyds TSB ja Halifax Bank Of Scotlandi liitumise tulemusena koondatakse ehk isegi 40 000 töötajat.

Liitumine päästis küll HBOSi kokkuvarisemisest, ent samas toimus see konkurentsiametist mööda minnes, ja see võib tulevikus probleeme tekitada. Konkurentsiamet sellise uue mammutpanga teket kindlasti ei lubaks.

Peaminister Gordon Brown on veendunud, et tema on see õige mees riiki juhtima rasketes majandustingimustes. Analüütikud on avastanud, et uue mammutpanga tekkega on antud lubadus säilitada võimalikult palju töökohti Šotimaal. Seal on peagi vahevalimised ja ilmselt on Brownile oluline need võita.

Brittidele räägitakse aktsiaturgudest Aasias, Venemaal, ent mitte teistest Euroopa riikidest ega pankadest. Kas hirm halvab vaid inglise keelt kõnelevaid pankureid või on pangatehingud samad igal maal ja seega probleemid alles kuhjumas?

Suurbritannias on nüüd pooleks aastaks keelatud tehingud, mille olemasolust lihtsurelik nädal tagasi ei teadnudki. Inglise keeles short selling - see tähendab kihlvedu aktsialanguste ennustamiseks ja julgustamiseks.

Eesti pangandus ja börs on üsna uued ja puhtad, riik väike. Tühjalt kohalt alustades tuli isegi pangandussõnu laenata. Näiteks sõna "teller" on Ameerika päritolu. Kas oleme aga Ameerika või Briti päritolu kahtlastest tehingutest priid? Või pole meil isegi vaja neist midagi teada, kuna meid see ei puuduta ja Eestis on tugev finantsjärelevalve?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing