USA sõjaväelased hakkavad mõttejõul suhtlema

23. september 2008, 14:20

Tulevikus võivad sõdurid kõrgtehnoloogilisi
mõttekiivreid kasutades omavahel sõnatult suhelda. Seade koguks kokku inimese
ajust lähtuvad elektrisignaalid ning muudaks need raadiolaineteks, mis
edastatakse teise sõduri kõrvaklappidesse.

USA sõjavägi eraldas California, Carnegie Melloni ja Marylandi ülikoolidele hiljuti mõttekiivri tööpõhimõtte uurimiseks neli miljonit dollarit. Mõttekiivri kasutuselevõtmiseni kulub ilmselt veel vähemalt kümmekond aastat, kuid tööpõhimõte on juba olemas. Uurijad on töötanud teiste aju ja arvutit siduvate seadmete kallal, näiteks on välja töötatud Emotiv Systems´i ajulainete sensor videomängude jaoks, mis jõuab poodidesse järgmisel suvel, kirjutas Physorg.

Sõjaväe jaoks välja töötatav süsteem oleks muidugi kõvasti edasiarenenum ning usaldusväärsem. Et mõttekiivrit oleks võimalik kriisiolukordades usaldada, peavad teadlased kombineerima arvutiteaduse edusammud teadmistega inimese aju töötamisest.

Hetkel seisneb mõttekiivri tööpõhimõte sõduri kiivri sees olevatel 128 sensoril. Sõdurid peavad mõtlema selgelt ja arusaadavalt, mis sarnaneb treenitud sõdurite keelekasutusega. Võtmeküsimuseks on tarkvarasüsteem, mis suudaks lugeda sensorite andmetest koostatud elektroentsefalogrammi (EEG) ning sealt välja noppida sõnad, mida sõdur mõtleb.

Kuna aju on nii keeruline süsteem ning toodab pidevalt suures koguses andmeid, peavad teadlased parandama ka arvutite võimsust. Ka sõdureid tuleb treenida mõtlema „valjusti”, et süsteemil oleks lihtsam sõnu taustamürast eristada. Iga inimese EEG-signaal on pisut erinev, seega peab süsteem olema iga kasutaja jaoks spetsiaalselt kalibreeritud.

Esialgsetes versioonides kuulevad teadete vastuvõtjad kõrvaklappidest ilmselt roboti häält. Teadlased usuvad aga, et peaks olema võimalik panna teated kõlama rääkija enda häälega ning samal ajal viidata ka rääkija asukohale kuulaja suhtes.

Tehnoloogia eetilisuse pärast muretsevatele inimestele kinnitab sõjaväge esindav neuroteadlane Elmar Schmeisser, et see ei võimalda mõtete lugemist. Kuna iga kasutaja on vaja süsteemi jaoks häälestada ja välja õpetada, on tehnoloogiat võimatu kasutada vastu tahtmist ning koostöövalmiduseta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2008, 10:58
Otsi:

Ava täpsem otsing