Romet Kreek • 23. september 2008
Jaga lugu:

Hüva nõu teistele on USAle liialt kallis

Kümme aastat tagasi Aasia kriisi ajal õpetasid ameeriklased Kagu-Aasia riike, kuidas käituda.

Kui nüüd vaadata, mida teistele soovitati ja kuidas jänkid ise kriisis käituvad, võiks öelda - meie head soovitused meile endile kasutamiseks ei sünni. Tagajärjed oleksid liialt valusad.

Toonased soovitused võiks kokku võtta järgmiselt. Tõstke valuuta toetamiseks intresse, vähendage valitsuse kulutusi ja võlgu. Ärge süüdistage spekulante ja hedge fonde. Laske kinnisvarahindadel langeda - see on korrektsioon, mitte krahh. Ärge päästke neid, kes langetasid halbasid otsuseid. Tõstke ettevõtlussektori läbipaistvust. Mistahes toetused on alati halvad. Las pangad kannavad kohe maha halvad laenud. Vältige meedia süüdistamist oma probleemides. Järgige vabaturumajanduse poliitikat, mis tõi USAle õitsengu.

Kagu-Aasia riigid järgisid suures osas neid Bloombergi kolumnisti William Peseki kokkuvõtlikke soovitusi.

Kuid hea nõu võiks ju nüüd, kümme aastat hiljem USAle endale marjaks ära kuluda.

Kuid kuidas käitub USA? Intresse ei tõsteta. Valitsus ei vähenda kulutusi ja kasvatab võlgu. Hädades on süüdi lühikeseks müümine. Kinnisvarahindade langust tuleb vältida. Hädas ettevõtted päästetakse. Mõeldakse, kuidas trikitada rämps eraldi pankade headest varadest. USA mõtleb välja, kuidas uusi toetusi anda. Püütakse vältida, et pangad üldse halbu varasid maha kannaks - kui tahavad kanda, siis antagu need üle riigifondile.

Nagu ökonomist Nouriel Roubini naljatles - kas USAd ei oleks aeg ümber nimetada USSAks (United Socialist States of America)?.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas