Sirje Rank • 23. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Rootsi püüab ära hoida rahaturu tõrkeid

Eile müüs Rootsi riigivõla amet (Riksgälden) erakorralisel oksjonil 25 miljardi Rootsi krooni eest riigi lühiajalisi võlakirju, ehkki äsja ülejäägis riigieelarve kokku saanud valitsus lisaraha ei vaja.

Küll aga vajavad madala riskiga võlakirju pangad. Läinud nädalal, kui investorid vähegi riskantsetest varadest ummisjalu pagesid, kasvas nõudmine Rootsi riigi võlakirjade järele sedavõrd suureks, et kauplemine nendega neljapäeval peatati. Veel samal päeval tuli teade, et riik on valmis selliseid võlakirju kuni 150 miljardi SEKi eest juurde emiteerima.

Esimesel oksjonil läinud reedel ületasid ostusoovid pakkumise 2,5 korda, eile oli ostusooove kaks korda enam.

"Praeguses tormis on vaja madala riskiga väärtpabereid. Rootsi riigi võlakirju ei olnud turul piisavalt. Loodame, et nüüd hakkab nendega kauplemine paremini toimima," ütles riigivõla ameti analüüsiosakonna juht Erik Zetterström Rootsi uudisteagentuurile TT.

Maailma finantsturge läbis eile aga uus murelaine, kui ilmnes, et USA valitsuse 700 miljardi dollariline finantssektori päästeplaan tõrgeteta USA kongressist läbi ei lähe.

Võlakirjaoksjonitelt saadud raha kasutab Rootsi riik kinnisvara tagatisega võlakirjade ostmiseks, mis lisab vahendeid eluasemelaenuturule ning aitab sealgi intresside tõusu vaos hoida.

Nädalavahetusel aru pidanud Rootsi keskpank teatas esmaspäeval, et leevendab nõudeid arveldussüsteemi igapäevase likviidsuslaenu tagatisele. Siiamaani võisid laenu saaja või sellega tihedalt seotud institutsiooni emiteeritud madala riskiga väärtpaberid moodustada tagatisest kuni 25%, nüüd tõsteti piir 75%-le. Seegi samm lisab turule likviidsust.

Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutas, et muudatusest on palju abi Swedbankile, millel lehe väitel 25% lagi juba varem käes ja ületatud oli.

Eile olid pankade aktsiad Stockholmi börsil taas languses. Swedbanki aktsia kukkus päeva sees üle 7% ja SEB aktsia üle 6%, kuid toibusid õhtuks.

Analüütikute sõnul on languse põhjuseks välised mõjud, sest laenude kvaliteediga Rootsi pankadel probleeme ei ole.

Eile Rootsi majandusuudiste portaali di.se lugejate küsimustele vastanud maaklerfirma Cheuvreux pangandusanalüütik Rodney Alfén ühegi Rootsi panga kokkuvarisemist praegu tõenäoliseks ei pea.

Swedbanki pärast on ta küll mures olnud Balti riike ähvardava finantskriisi ning tulude kasvu kinnijäämise pärast Rootsis, kuid viimases kvartalis kasvasid tulud Rootsis 7%. "See aitab pareerida ka riske Balti riikides," ütles analüütik, kes julgeb Swedbanki aktsiat osta soovitada.

Balti riikides ennustab Alfén laenukahjumite järsku kasvu, kuid Rootsi pankade maksejõulisust see ei halva.

Taanis on finantsturgude kriis kaks panka karile ajanud - augustis päästis keskpank Roskilde panga ja sel nädalal 110 aasta tegutsenud Ebh.

Paar väiksemat panka on ühinenud. Keskpank ja pangaliit koostavad kriisiplaani, et uusi kollapse vältida. Kaalumisel on halbade laenude koondamine ühte panka. Lisaks korraldab Taani keskpank täna esimese erakorralise riigi võlakirjade oksjoni, ehkki ka Taani riik praegu lisaraha ei vaja.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt