Kelle käes on eluslooduses kiirendusrekord?

24. september 2008, 09:57

Kelle käes on looduses lennukiiruse rekord?

Õige vastus on: kõige suuremaid kiirusi suudavad arendada sõnniku sees kasvavate kottseente ja ikkeseente eosed, ehk spoorid.

Ülikiireid kaameraid kasutades õnnestus teadlastel esimest korda mõõta, kui kiiresti seened oma eoseid välja lennutavad, kirjutas New Scientist.

Kott- ja ikkeseened töötlevad igal aastal ümber miljoneid tonne lehmade ja teiste taimetoiduliste imetajate sõnnikut. Selleks, et paljuneda peaks seeneeosed levima, kuid ükski loom, kes võiks eoseid edasi kanda, ei söö otse oma hunnikust.

Pealtnäha näib olukord seente jaoks lootusetu. Kuid seened on arendanud välja väikesed katapuldid, mille abil lennutada eoseid kuni 2,5 meetri kaugusele.

Ohio osariigis Oxfordis asuva Miami ülikooli teadlased Nicholas Money juhtimisel uurisid seeneeoste lendu kaamera abil, mis suudab sekundis üles võtta 250 000 kaadrit.

Spoorid, mille mõõtmed jäävad 10 mikromeetri ja poole millimeetri vahele, lennutatakse välja kiirusega 25 meetrit sekundis. Kuigi see number avaldab muljet, on tegu siiski veidi väiksema näitajaga, kui varem on ennustatud matemaatiliste mudelite põhjal.

Kiirenduses on seeneeosed aga eluslooduses täiesti omaette klassis. „Ühel hetkel on seeneeosed keset lehmakooki ning miljondik sekundit hiljem liiguvad need kiirusega 25 meetrit sekundis,“ ütles Money. „Kiireimad spoorid läbisid sekundiga miljonikordse enda läbimõõdu.“

Kui 1,8-meetri pikkune inimene arendaks samasugust kiirendust, peaks ta liikuma 1,8 miljonit meetrit sekundis, see näitaja ületab helikiiruse 5000 korda.

Vaata New Scientisti videot:


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2008, 10:58
Otsi:

Ava täpsem otsing