Puud abistavad metsatulekahjude leidmisel

24. september 2008, 19:14

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi
teadlased töötavad häiresüsteemi kallal, mis koosneb paljudest infot edastavaist
sensoreist. Energiat saab süsteem puudelt.

Sellised sensorid oleksid väga kasulikud näiteks metsatulekahjude varajaseks avastamiseks ning võimalikke rakendusi on neile veelgi, kirjutas Science Daily.

USA metsateenistus üritab tulekoldeid avastada peamiselt automaatsete ilmavaatluspunktide abil, kuid selliste jaamade rajamine on kulukas ning nad asuvad hajali. Uus süsteem näeb lahendusena paljusid väikseid puude külge kinnitatud sensoreid, mis suudaksid ohust kiiremini teada anda. Aga selliste sensorite patareidega varustamine ning nende pidev asendamine laadimiseks oleks tülikas ja kallis.

MITi teadlaste süsteem aga kasutab energiaallikana puud ennast. „Üks puu ei ole just võimas energiaallikas, kuid väiksele sensorile suudab ta siiski pakkuda piisavat voolu,“ ütles süsteemi arendamisega tegelev Shuguang Zhang MITist.

Piisav tähendab siin voolu, mille abil on sensoril võimalik koguda andmeid ning saata need raadiolainetena teise sensorini, mis need omakorda edasi saadab. Lõpuks jõuavad andmed ilmajaama, kust need saadetakse satelliitside abil Idaho osariigis asuvasse keskjaama töötlemiseks.

Teadlased on olnud pikka aega teadlikud, et puud toodavad väga vähesel määral elektrivoolu, kuid kuidas see täpselt toimub, on jäänud ebaselgeks. Samuti pole seda energeetilist ressurssi varem ära kasutatud.

Hiljutises ajakirja Public Library of Science ONE numbris pakub Zhang koos kolleegidega probleemile vastuse. Teadlaste sõnul on tegu üsna lihtsa nähtusega – mulla pH ja puu pH on pisut erinevad ning see tekitabki pisikese potentsiaalide vahe, mis omakorda genereerib nõrga elektrivoolu.

Juhtmeta andmesidet ja selle abil andmeid edastavate sensorite võrgustikku on plaanis testima asuda järgmisel kevadel metsateenistusele kuuluval 10-aakrisel katselapil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. October 2008, 10:17
Otsi:

Ava täpsem otsing