Saturni rõngad on oodatust palju vanemad

24. september 2008, 16:19

Saturni rõngad võivad osutuda oluliselt
massiivsemaks ja ka vanemaks kui varem arvatud. Saksamaal Euroopa
planetaarteaduste kongressil esitatud hüpoteesi kohaselt on Saturni rõngaste
vanuseks miljardeid aastaid.

Rõngad näivad nii puhtad ja heledad, mistõttu on osad teadlased avaldanud arvamust, et nende vanus ei ületa tõenäoliselt sadat miljonit aastat. Lähem uurimine aga kinnitab, et esimene mulje võib olla petlik, kirjutas ABC Science.

„Rõngad koosnevad paljudest erineva suurusega kivikamakatest ning nende kogumassi on eelnevalt ilmselt alahinnatud,“ ütles Larry Esposito Colorado ülikoolist. „Heleduse võib põhjustada nende suur mass, seega võivad nad olla seniarvatust vanemad.“

Saturni rõngad on üks päikesesüsteemi ilusamaid nähtusi. Rõngad on olemas ka teistel gaasist koosnevatel planeetidel, Jupiteril, Uraanil ja Neptuunil, kuid nende rõngad on palju raskemini vaadeldavad.

Saturni rõngaste tekke üle ei ole teadlaste seas siiani üksmeelt. Levinud idee kohaselt on rõngad jäänused Saturni fragmentideks purunenud kuudest. Samas on olemas ka võimalus, et rõngad tekkisid koos planeedi endaga.

Esposito kasutas uurimistöös arvutisimulatsioone ja kosmosesondi Cassini kogutud andmeid. „Nii Cassini vaatlused kui ka teoreetilised arvutused näitavad, et Saturni rõngaste vanus ulatub miljarditesse aastatesse,“ ütles Esposito. Päikesesüsteem ise on pisut enam kui 4,5 miljardit aastat vana.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2008, 15:29
Otsi:

Ava täpsem otsing