Äriplaan 2009: Männik: terves maailmas tuleb kõigil raske aasta

Kaisa Tahlfeld 25. september 2008, 00:00

Kasvu taastumine sõltub Männiku sõnul paljuski meie kaubanduspartnerite käekäigust. "Ebakindlus valitseb kahjuks terves maailmas, kõigil tuleb raske aasta. Pole võimalik nii, et meil läheb hästi ja ülejäänud maailmal halvasti," lausus Männik Äripäeva konverentsil "Äriplaan".

Tema sõnul peab säilima välisinvestorite usaldus. "Kindlasti me saame üle ka sellest arvamusest, et Rootsi pangad on Eestis liiga suuri riske võtnud."

Männiku sõnul on ettevõtluses kaua tegutsenud juhid meelestatud optimistlikult. "See on omadus, mis ettevõtte juhil peab olema. Tagantjärele võime me vaid öelda, et võib-olla me olime liiga optimistlikud," märkis Männik.

Eesti valitsus on tema sõnul suhteliselt hea töö ära teinud, mujal oleks eelarve võib-olla defitsiiti lastud, aga meie valitsus sai Männiku sõnul selle asja ikkagi kokku.

Männiku sõnul ei saa prognoose teha aastaid ette.

"Börsiettevõtete juhtidel on maailmas riigi ühed võib-olla kõrgeimad palgad. Fordi juhatuse esimees teenib ilmselt kümme korda rohkem kui USA president. Mul oli omal ajal Eesti Telekomis töötades boonussüsteem, et kui ettevõttel läheb hästi, siis saan kuue kuu palga. Kui ma 1997. aastal juhtisin Eesti Telefoni, siis omanik küsis ettevõtte arengut viis aastat ette. Kui ma sealt ära läksin, siis küsis sama ettevõte arengut ette seitse kvartalit. Kaks aastat on maksimumpiir, mida saab arengus ette vaadata. Selline psühholoogia toob kaasa, et me saame maailma palju ettevõtteid, kes mõtlevad lühikese aja horisondis," lausus Männik.

Männik rõhutas, et inflatsioon peab vähenema. "Kui me tahame Eestis euro kasutusele võtta, siis peab inflatsioon langema. Teie, ettevõtjad, saate olla ettevaatlikud palgatõusudega, nii saate aidata. Kinnisavaramullist tuleb õhk välja lasta. Ma ei ütle, et meil puuduks Eestis kogemusi mullide lõhkumises," lausus Männik.

"Ma olen 16 aastat Eestis elanud. Olen näinud siin mingit jõudu ja protsessi, millega ma varem tuttav polnud. Kui ma õppisin ülikoolis, siis öeldi, et intelligentsil on kohandumisvõime. Ma usun, et praegu ei tohi me unustada, et oleme 15 aastat väga edukad olnud. Selle põhjuseks on olnud see, et oleme olnud ka paindlikud. Praegune olukord pole hullem kui see, mille ees Eesti seisis aastal 1991 või 1993. Ma usun, et tulevikus läheb Eesti edasi tõusvas joones," võttis Männik oma ettekande kokku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing