Nordea ennustab intresside langemist

Piret Reiljan 25. september 2008, 00:00

"Eeldades turgude rahunemist ning usalduse taastumist, on alust oodata riskipreemiate vähenemist pikemas perspektiivis ning ühes sellega Euribori tasemete langust," on Nordea Marketsi vanemmüügijuht Gunnar Mäemets optimistlik.

"Näeme võimalust ka Euroopa Keskpanga baasintressi langetamiseks aasta perspektiivis 25 baaspunkti võrra," märgib Mäemets. Ta lisab, et lähitulevikus mõjutavad Euribori enim finantsinstitutsioonide teated oma majandustulemustest, sh investeeringute ja varade ümberhindamistest.

Pankadevahelise laenuturuna sisaldab Euribor lisaks Euroopa Keskpanga baasintressi komponendile ka riskipreemiat omavahelises laenamises. Viimase nädala sündmused pole usalduse taastumise osas paremuse märke näidanud ning kuue kuu Euribor on tõusnud 6 baaspunkti.

Mäemetsa arvamust jagab ka portaali tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik, kes usub, et aasta pärast on Euribor praegusest allpool.

"Ma olen siiski seda meelt, et praegune tõus on ajutine ning aasta pärast on Euribor tuntavalt madalamal, ma näen võimalust isegi alla 4 protsendi taseme vajumiseks," arvas Lepik optimistlikult.

"Turg on praegu küll üsna teistsugusel arvamusel, kuid Euroopa majanduskeskkond jahtub ilmselt piisavalt tugevalt ning see sunnib Euroopa Keskpanka intressimäärasid alandama," selgitas Lepik. Tema sõnul on Euroopa Keskpanga peamine eesmärk küll inflatsiooni kontrolli all hoida, kuid koos globaalse majanduse jahtumisega alaneb surve inflatsioonile.

"Pangad üritavad praeguses keskkonnas laenudelt kõrgemaid marginaale küsida, kuid Euribori jahtumine tasandaks seda," märgib Lepik.

Sampo Panga finantsdirektori Ivar Pae sõnul on Euribori tõusu tänavu mõjutanud peamiselt kaks tegurit: esiteks kõrgenenud inflatsiooniootused ja teiseks, võib-olla peamiseks, rahvusvaheline krediidikriis, mis on mõjutanud pankadevahelist rahaturgu.

"Seetõttu nii kaua, kuni puuduvad selged väljavaated krediidikriisi lõppemisele ja selle mõjudele pangandusele ning finantsvahendusele laiemalt, on raske oodata Euribori langust," ei anna ta eriti lootust Euribori kiireks alanemiseks.

Pae lisas, et mis puudutab eraisikute ja ettevõtete intressimarginaale, siis kahe-kolme aasta perspektiivis on ette näha mõlema tõusu.

"Krediidikriisi tõttu on laenu- ja kapitaliturgudel pankade finantseerimise kulu oluliselt suurenenud, mis otseselt kandub edasi laenuvõtjatele," nentis ta.

"Eriti kallinevad just pikemate tähtaegadega laenud, kus on praegu näha olulist marginaalide tõusu. Hõlpsa ja pika krediidi aeg on läbi," teatas Pae.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing