Euroopa Parlament: nafta on kallis ja lapsed paksud

25. september 2008, 16:58

Euroopa Parlamendi saadikud avaldasid
muret oma tänases teates kahe teema üle - need on kõrge nafta
hind ja lausa epideemiana levib rasvumine laste seas.

Saadikud avaldavad muret selle üle, et "prognooside kohaselt jääb nafta hind keskpikas ja pikas perspektiivis kõrgeks ning sellel on negatiivne mõju inflatsioonile ja ELi majanduse kasvule". Seetõttu nõutakse resolutsioonis "tugevat poliitilist tahet võtta konkreetseid meetmeid energianõudluse vähendamiseks ning taastuvenergia ja energiatõhususe edendamiseks ning püüelda energiavarustuse mitmekesisuse poole ja vähendada sõltuvust imporditud fossiilkütustest".

Saadikud rõhutasid, et kui energiapoliitikas ja -tarbimises ei toimu üldist kooskõlastatud muutust, kasvab energianõudlus ka järgmistel aastakümnetel. Seetõttu tuleb võtta meetmeid, mis aitavad ELi majandusel säilitada konkurentsivõimet ja kohaneda kõrge naftahinna tingimustega. Resolutsioonis leitakse ka, et EL peaks olulisemate naftat ja gaasi tarnivate riikidega toimuvas energiaalases dialoogis võtma endale juhtrolli.

Teises parlamendis vastu võetud raportis tuuakse esile, et Euroopa lastest on ülekaalulised peaaegu 22 miljonit ja enam kui 3 miljonit last on rasvunud.

Parlamendiliikmed leiavad seetõttu, et rasvumise vastane võitlus peaks algama juba varases nooruses. Näiteks võiks saadikute hinnangul olukorda parandada puu- ja köögivilja käibemaksu vähendamine, koolides ja lasteaedades tervislikuma toidu pakkumine ja selgem toiduainete märgistamine.

Algatusraportis märgitakse, et ülekaalulisus ja rasvumine on võtmas epideemia mõõtmeid ning 2010. aastaks lisandub ülekaalulisi lapsi veel 1,3 miljonit.

Parlamendiliikmed soovivad ka, et jälgitaks ja parandataks koolides ja lasteaedades pakutava söögi kvaliteeti, nt võiks koolide toiduautomaatides müüa värskeid puu- ja köögivilju. Lisaks tuleks koolides keelata igasugune kõrge suhkru-, soola- ja rasvasisaldusega toodete müük. Samuti tuleks piirata selliste toodete sponsorlust ja reklaami.

Raportis kutsuvad saadikud lisaks neid liikmesriike, kes seda veel teinud ei ole, vähendama puu- ja köögiviljade käibemaksu, sest ühenduse õiguse alusel on seda võimalik teha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2008, 16:58
Otsi:

Ava täpsem otsing