Maksualastes kuritegudes süüdistatavad astuvad kohtu ette

25. september 2008, 13:24

Viru ringkonnaprokurör Rita Hlebnikova
saatis eelmisel nädalal kohtusse kriminaalasja, milles süüdistab kuritegelikku
gruppi maksudega seotud kuritegudes.

Kriminaalasja materjalidest nähtuvalt süüdistatakse kolmeteist füüsilist isikut ja kolme juriidilist isikut maksualaste süütegude toimepanemises, teatas Viru Ringkonnaprokuratuur.

Süüdistuse kohaselt organiseeris Mati (snd 1963) koos Kaidu (snd 1963), Reijo (snd 1984) ja Marekiga (snd 1977) toimiva arvevabriku süsteemi. Arvevabriku variettevõtete juhatuse liikmed värvati tasu eest ning variettevõtete dokumentatsioon ja pangarekvisiidid olid kuritegeliku grupi valduses ja tihedas kasutuses.

Variettevõtete nimelt koostati fiktiivseid müügiarveid ja teisi raamatupidamise algdokumente, anti juhiseid ja korraldusi variettevõtete arveldusarvetele laekunud raha ülekandmiseks või sularahana väljavõtmiseks. Variettevõtete juhatuse liikmed allkirjastasid kuritegeliku grupi liikmete korraldusel lepinguid, arveid ja teisi dokumente osaühingu nimelt, kuid tegelikkuses reaalseid tehinguid ei toimunud.

Süüdistuse kohaselt osutas arvevabrik kaasabi Lääne-Virumaal tegutseva metsamaterjali ostu-müügi ja ekspordiga tegelevale rahvusvahelisele firmale, kus läbi fiktiivsete müügiarvete müüsid kolmandad füüsilised isikud metsamaterjali suurele kokkuostjale. Kokkuostjal tekkis vastavalt oma tahtele võimalus fiktiivsetel arvetel näidatud käibemaksu osas suurendada sisendkäibemaksu ning seeläbi suurendada enammakstud käibemaksu tagasinõuet. Peale kokkuostja poolt arvete tasumist variettevõtete pangakontodele, tagastas kuritegelik grupp variettevõtte pangakontolt väljavõetud sularaha peale omapoolse teenustasu mahaarvamist tegelikele kauba müüjatele. Kuritegeliku grupi poolt kehtestatud teenustasudega, mis olenevalt kliendist kõikus 6–8 protsendini kogu käibest, teenis kuritegelik grupp piisavalt suurt kriminaaltulu, millega parendati grupi võimekust, investeeriti kinnisvarasse ja suunati teistesse äridesse.

Tegelikel kauba müüjatel tekkis arvevabriku teenust kasutades samuti võimalus vabaneda maksukohustustest ning müüa kaupa anonüümselt ja saada ebaseaduslikku tulu sularahas.

Kokku suudeti maksukelmuse ja maksude maksmisest kõrvalehoidumisega suures ulatuses tekitada ühe aastaga riigile kahju enam kui 11,5 miljonit krooni.

Kohtueelse menetluse lõppedes esitati kolmeteistkümnele füüsilisele isikule ja kolmele juriidilisele isikule süüdistus maksualastes süütegudes, mille eest või füüsilist isikut karistada rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega, juriidilist isikut aga rahalise karistuse või sundlõpetamisega. Kuritegelikku ühendusse kuulumise eest võib karistada kuni kaheteistaastase vangistusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2008, 13:50
Otsi:

Ava täpsem otsing