Sirje Rank • 25. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Balti regiooni majandus jahtub

Swedbanki eile avaldatud Läänemere riikide majandusülevaate järgi pole Lätil positiivset majanduskasvu oodata enne 2010. aastat.

Eestiski võivad ekspordile pandud kiire toibumise lootused alt vedada - 70% Eesti ekspordist läheb Euroopasse, kus majanduskasv on järsult pidurdunud ning usaldusindeksite andmeil miinusmärgiga ka kolmandas kvartalis.

"Eesti majanduse toibumine võib võtta kauem aega, kui me prognoosime," märgib Swedbank, mille põhistsenaariumi järgi Eesti tänavu 1% kahanev SKP saab tuleval aastal miinusest välja. Eesti põhilistel eksporditurgudel Soomes ja Rootsis prognoosib raport tuleval aastal majanduskasvu vaid 1,2%.

Tarbimine ei kasva, investeeringud lükatakse edasi ning olukord tööturul halveneb. Majandus hangub. Reaalpalk ei kasva tuleval aastal Eestis üldse või isegi kahaneb, prognoosib pank.

Ja enne 2012. aastat siinmail eurost unistada oleks liialt optimistlik, ehkki inflatsioon on alanemas. Eesti jooksevkonto defitsiit on alanenud umbes 10%-le, kuid paraku mitte niivõrd ekspordi tugevusest kui impordi kiiremast vähenemisest.

Lätis tuleb rängem langus tuleval aastal, prognoosib Swedbank. Suurimate riskikohtadena toob pank välja tööpuuduse võimaliku järsu kasvu ning Läti kaupade konkurentsivõime vähenemise. Ka palkade kiire kasv pole Lätis veel pidama saanud.

Eile alandas reitinguagentuur Moody's Läti võlakohustuste reitinguväljavaated stabiilselt negatiivseks, põhjendades seda kiire majanduskasvu järsu pidurdumisega, mis seab ohtu valitsuse finantsid. Riskikoht on ka välisraha sissevoolu pidurdumine, mis halvab pankade laenutegevuse.

Nii ei ole ka Läti jooksevkonto defitsiidi vähenemine 2006. a 27%-lt SKPst praeguseks 16%-le mitte niivõrd tugevuse näitaja, kui hoopis märk kodumaise nõudluse nõrkusest ja välisinvesteeringute kokkukuivamisest, kommenteeris Moody'se vanemanalüütik Kenneth Orchard.

Vähem dramaatiline on majanduse vähikäik Leedus. Kuid sealgi pole ekspordist erilist tuge loota - 60% sellest läheb Euroopa Liitu ning viiendik Eestisse ja Lätisse. Kiire palgakasv ja aeglane tootlikkuse tõus õõnestab konkurentsivõimet. Ekspordi kasvu Ukrainasse ja Venemaale mõjutavad poliitilised tegurid.

Kogu regioonile prognoosib Swedbank tänavu majanduskasvu aeglustumist 2007. aasta 3,6%-lt tuleval aastal vaid 1,4%-le. Kiireimat kasvu on oodata Venemaal (6,5%), Ukrainas (5,0%) ja Poolas (4,6%).

Swedbanki juht Jan Lidén kinnitas eile agentuurile Reuters, et jääb kindlaks panga senisele prognoosile.

Panga senise prognoosi järgi majandusraskustes Balti riikidest prognoositud laenukahjumid moodustavad tänavu 0,7% ja tuleval aastal kuni 1,2% portfellist.

Analüütikute ootused on kaks korda suuremad ehk 2,4%.

Lidén kordas, et Swedbankil ei ole likviidsusega probleeme. Pank on hästi kapitaliseeritud ja kasumlik. Rootsi finantsinspektsiooni hinnangul ei ohusta Balti riikidesse antud laenud Rootsi panku veel ka siis, kui 10% neist hapuks läheb.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt