Silvia Viidik • 25. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Maailma raha hakkab meie poole vaatama

Investorid otsivad pärast suurema huvi kaotamist Hiina ja Brasiilia vastu uusi investeerimisvõimalusi - uuteks sihtkohtadeks peab WSJ Vietnami ja Equadori kõrval ka arenevaid Ida-Euroopa riike, nagu Bulgaaria, Eesti, Gruusia, Leedu, Rumeenia, Sloveenia, Slovakkia ja Ukraina.

Natuke naljakas, et kaugem maailm seda alles nüüd märkab, sest meie fondijuhid on just viimati mainitud riike juba mõnda aega kõrgendatud tähelepanu all hoidnud ning suure osa fondide rahast just sinna paigutanud. Jutud, et Ida-Euroopa riikide ettevõtted on alahinnatud ja kasvupotentsiaal suur, ei ole enam kellelegi eriliseks uudiseks.

Kahtlemata on regioonile ohuks suur naaberriik, kes sõnalisele arutelule kaalu andmiseks tihti mainib ka sõjalise agressiooni võimalikkust. Seda on ta viimastel kuudel ka näidanud, mistõttu on tõusnud regiooni poliitiline risk. Viimane omakorda avaldab mõju majanduslikele väljavaadetele ja investorite usaldusele - ja usaldust on praegu vähe niigi.

"Sõjalise sissetungiga Gruusiasse saadab Kreml looritatud sõnumi ka teistele naaberriikidele, viidates sõjaliste vahendite võimalikkusele, kui Venemaa peaks tundma oma poliitilise mõju ja kohalike huvide ohustamist mis iganes moel," sõnas konsultatsioonifirma Jardine Lloyd Thompson Ltd poliitilise riski analüütik Elizabeth Stephens.

Siiski ootavad analüütikud investeeringute jätkuvat kasvu nii Ida-Euroopasse, kui valitud Lääne-Aasia riikidesse.

"Keskpikas horisondis on makroökonoomiline ja finantsiline pilt piirialadesse investeerimiseks väga võimas," sõnas HSBC Global Asset Management arenevate riikide suunajuht Christian Deseglise, kuigi lisas, et väikeseks piprateraks suhkrutükis võib kujuneda inflatsioon, poliitiline ebastabiilsus ja krediidikriisi mõju.

Üks asjaolu, mis alati kõiki investoreid väga huvitab, on madal korrelatsioon portfelli erinevate investeeringute vahel - kui suurel määral aktsiad omavahel koos liiguvad. See tähendab, et kui üks portfelli osa langeb meeletult, siis madala korreleerumise tõttu teistega ta portfelli tervikuna langusele ei aja. Sama kehtib tõusude kohta.

See lisab arenevatesse piiririikidesse investeerimiseks veel ühe hea promopunkti - regioonide madal korrelatsioon võrreldes suurte arenenud riikidega. Selle kohta on küll veidi vananenud, kuid siiski ilmekas uurimus, kus mainitud regioonide korrelatsioone omavahel mõõdeti perioodil 2000. aasta algusest kuni 2007. aasta lõpuni. Tulemused olid meie jaoks suurepärased ning toodud artikli lisas "Mis on mis".

Eeldatavalt otsivad investorid käesoleval ja järgmisel aastal hoolega aktsiaid, mis ei liigu samas suunas Wall Streeti aktsiatega ning korrelatsiooni numbreid vaadates on oodata rahapaigutusi just meie kauni kodumaa lähistele ja teisele poole Venemaad.

Suurt rolli mängib kuuluvus riikide ühendustesse ja liitudesse, mis lisab kindlust investoritele ja stabiilsust riikidele endile. Investorid peavad nö kullastandardiks kuulumist Euroopa Liitu ja Natosse, samuti Põhja-Atlandi Pakti ja euroraha-tsooni.

"Naabrid on tähtsad, lihtsustades välisinvesteeringuid ja kauplemist," teatas Rootsis baseeruva East Capital AB pea-ökonomist Marcus Svedberg.

Näiteks tõi ta Sloveenia läheduse Austriale ja Itaaliale, kuid miks mitte mainida Eesti läheduset Skandinaaviamaadele. Ja seda nii geograafilisel, kui vaimsel tasandil - meeldib ju meile enda riiki tutvustades lisada tihedaid sidemeid ja vaimset ühtekuulumist just Skandinaaviaga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt