Kriisi lõpu indikaatorid

26. september 2008, 15:46

Standard Poor's on välja nuputanud, et
nelja lihtsa muutuja jälgimisest võib välja lugeda, kas krediidikriis
hakkab lõppema.

Esimeseks on kinnisvara väärtus, mis peaks tõusma või vähemalt stabiliseeruma. Selle koha pealt on väljavaated päris head, sest hinnad USA turul on vaikselt tõusma hakanud. Rõhutada tuleb, et vaikselt – mingeid suuri üleshüppeid ei ole ega ole lähiajal oodatagi.

Teine näitaja on kodude ostu-müügi määr. Kõige raskematel aegadel oli vabu maju, mida keegi osta ei tahtnud, terve ilmatäis. Olud pole ka praegu just kõige rõõmsamad, kuid siiski näitavad väikest lootuskiirt n-ö laovarude vähenemiseks sellel turul.

Kolmandaks näitajaks peab S P laenude võtmise võimalusi ja olukorda, mida on toonitatud pigem tumedate värvidega. Laenu on väga raske saada ja tingimused on laenuvõtja jaoks kaunis ebasõbralikud, mis kindlasti ei kutsu end elusalt matma.

Viimaseks muutujaks, mida tasuks jälgida, on nafta hind. See peaks seisma jääma umbes 100 dollari piirimaile barrel, et aidata dollarit tõusule ja vähendada toorainetest tingitud inflatsiooni kasvu. Lisaks sellele aitaks naftahinna stabiliseerumine ka tarbijat oma harjumusi spartalikust vabamaks lasta ja toetaks seeläbi kogu majandust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. September 2008, 16:22
Otsi:

Ava täpsem otsing