Portugal toodab lainetest elektrit

28. september 2008, 20:53

Portugalis alustas tööd maailma esimene
merelaineid elektrienergiaks muundav jaam, mis pole vaid teaduslik katsetus,
vaid selle toodetud elektrienergia jõuab ka tarbijani.

Agucadoura projekt hõlmab esialgu kolme Pelamise nimelist elektrienergia konverterit. Need on veepinnal hulpivad terassilindrid, mis on painduvate ühenduslülide abil üksteise külge liidetud, nii moodustub suur lainete abil liikuv maolaadne struktuur. Merepõhja ankurdatud konverterid asuvad Porto linna lähedal seitsme kilomeetri kaugusel rannikust, kirjutas Next Energy News.

Kolme „meremao“ koguvõimsuseks on 2,25 megavatti. Toodetud elektrienergia saadetakse riiklikku elektrivõrku, mis tähendab, et Portugal on esimene riik, kus lainete energia on võetud kommertskasutusse.

Projekti maksumuseks on siiani olnud 8,5 miljonit eurot, kuid paigaldatud kolm konverterit ei jää viimaseks. Projekti haldaval konsortsiumil Ondas de Portugal (Portugali lained) on plaanis viia koguvõimsus 22,5 megavatini, milleks tuleb paigaldada veel 25 konverterit.

Lõpetatuna peaks toodetavast elektrist piisama 15 000 majapidamise vajaduste rahuldamiseks ning süsinikdioksiidi emissioon peaks projekti arvelt vähenema 60 000 tonni võrra aastas.

Portugali valitsus on subsiidiumite abil andnud konsortsiumile abikäe, sest praeguse seisuga ei suudaks ta traditsiooniliste elektritootmisviisidega hinna osas võistelda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. October 2008, 11:03
Otsi:

Ava täpsem otsing