Luiga: makse ei peakski saama lõpmatuseni tõsta

29. september 2008, 13:45

Eesti Ehituse juhatuse liige ja
finantsdirektor Sulev Luiga ütles aripaev.ee sotsiaalmaksu teemalisele
päevaküsimusele vastates, et on igasuguste maksude ülempiiride kehtestamise
poolt ehk makse ei peaks saama tõsta lõpmatuseni.

"Kindlasti on see selline asi, mis annab erinevaid tulemusi, kui hinnata võimalikku lühiajalist või pikaajalist mõju. Võib-olla lühiajalisem mõju oleks riigi seisukohast vaadatuna pigem negatiivne. Kui minu mõttemaailma alustalasid järgida, siis mina olen igasuguste maksude ülempiiride kehtestamise poolt ehk et maksud ei peaks olema need asjad, mida on võimalik lõpmatuseni tõsta," ütles Luiga ning lisas, et ettevõtluskeskkonna seisukohalt oleks hea, kui oleks maksudele maksimumpiirid määratud.

Kas sotsiaalmaksuga peaks maksustama aastatulu kuni veerand miljonit krooni või võiks see summa olla peaminister Andrus Ansipi poolt välja öeldust erinev, seda Luiga öelda ei osanud, kuhu see piir panna.

Uurides, kui paljusid sotsiaalmaksuga maksustatava tulu ülempiiri seadmine Eesti Ehituses aidata võiks, sõnas Luiga, et eks majanduse kõrghetkedel oli selliseid töötajaid ilmselt rohkem, nüüd, kus ehitustegevuse kasvutempo on aeglasemaks läinud, on võimalikke kasusaajaid vähem.

Finantsdirektor tõdes, et ühe sammu astumine ei pruugi soovitavat maksimumefekti anda ja parima lahenduse saamiseks tuleks majanduskeskkonda kompleksemalt mõjutada. "Pikemas perspektiivis oleks sotsiaalmaksu alandamine mõttekas siis, kui muud pensionisambad saaks uue hoo sisse ja oleksid põhilised ning riigilt tuleva osatähtsus väheneks märkimisväärselt.“

Selgitamaks, kas sotsiaalmaksu ülempiiri kehtestamine teeks meist kedagi õnnelikumaks või vähem õnnelikumaks, tuleb vaadata asju lühemas ja pikemas perspektiivis: "Lühemaajalises perspektiivis saavad paljud maksepuhkust või midagi taolist ja see on igale ühele meist kasulik. On ilmselt niigi keerulised ajad siin majanduses ja kui läheb kuskilt kergemaks, ei ole see ju halb."

Pikemas perspektiivis võiks Luiga arvates tõstatada küsimuse, kas praegu kehtival pensionisüsteemil üldse pikemaajalist perspektiivi on. „Kaldun arvama, arutelu all oleval juhul kaaluks võib-olla lühiajaline efekt ebakindlama pikaajalise arvatava negatiivse efekti üle.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2008, 14:35
Otsi:

Ava täpsem otsing