Äri Gruusias on ka abi riigile

Kaupo Reede 30. september 2008, 00:00

Kui aastaid valitses Gruusias mentaliteet, et majanduse alustalaks saavad olla ainult suurettevõtted ja monopolid, siis viimase aasta jooksul on see arusaam muutunud.

Venemaa agressioon andis Gruusiale tohutu hoobi nii poliitiliselt kui ka majanduslikult. Sõja käigus ründas Venemaa kolme Gruusia majanduse infrastruktuuri tugisammast: riiki läbivat liiklusmagistraali, raudteed ja Phothi sadamat. Sellega tehti riigi ekspordile väga suurt kahju. Praegu käivad kiired taastamistööd ja kaubad on hakanud uuesti liikuma. Tavaelu on taastamas rütmi.

Selleks, et Gruusia saaks jätkata senist tubli arengut, on vaja arendada ettevõtlust ning eelkõige just väike ja keskmise suurusega ettevõtlust. Venemaa agressioon näitas selgelt, et halvatakse esmalt just majanduse põhisambaid, seega keskendumine suurettevõtluse ja monopolide soosimisele ei ole strateegiliselt kasulik.

Kui veel aasta tagasi arvas Gruusia Tööstus- ja Kaubanduskoja juht, et Venemaa turu sulgumine Gruusia kaupadele on ajutine ja peagi kõik paraneb, siis nüüd on elu näidanud seda, et tuleb siiski leida uued, stabiilsed turud. Ülioluline on siduda Gruusia väike- ja keskmine ettevõtlus just Euroopa turgudega. Seetõttu on Gruusia ettevõtted otsimas väljundeid oma kaupadele ja teenustele Euroopa (sh Eesti) turule. See situatsioon kergendab heade võimaluste ja äripartnerite leidmist. Mäletame ju hästi, kuidas Soome ja Rootsi ärimehed 1990. aastate alguses leidsid Eestist üles need majandusharud ja ettevõtted, kuhu investeerida. Õiged otsused tõid väga häid kasumeid. Eesti ettevõtjatel on võimalus seda teha praegu Gruusias. Meie ettevõtjatel on juba kogemused Euroopa turgudel tegutsemiseks.

Gruusia ettevõtluse suurimad puudused on tihedate sidemete puudumine Euroopa turgudega, vähene oskus arendada turgudele vastavat toodet ja arusaam ELi tururegulatsioonidest. Ses osas saavad Eesti ettevõtjad kindlasti kaasa aidata oma kogemuste ja teadmistega. Praegu on Gruusias väljaarendamata sektoreid, milles Eestis tehakse siseturulgi päris korralikke kasumeid (nt jäätmekäitlus, toiduainetööstus).

Välisministeeriumi toel oleme aidanud Gruusia ettevõtluse tugisüsteeme ja teinud Eesti jaoks selgemaks sealset ettevõtluskeskkonda. Aasta jooksul oleme vahendanud hulga partnerluskontakte ja loonud sõprussidemeid Eesti ja Gruusia ettevõtjate vahel. Eeldused heaks info- ja kontaktide vahenduseks ettevõtluse alal Eesti ja Gruusia vahel on olemas. Nüüd on kord Eesti ettevõtjatel näidata üles tarkust need võimalused ära kasutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:45
Otsi:

Ava täpsem otsing