Aivar Rehe: Rootsi pankade Eesti üksused vaatavad filiaalistumise suunas

30. september 2008, 11:56

Sampo Panga tegevjuht Aivar Rehe ütles täna
Sampo Investeerimisfoorumil esinedes, Sampo Pank muutus Danske Banki filiaaliks
ning samas suunas vaatavad ka Rootsi pankade Eesti tütred.

„Ilmselt mõeldakse ka kohalikes Rootsi pankades filiaalistumise poole,“ ütles Rehe.

2009 saab Rehe hinnangul olema kohandumise aasta. Väliskrediidi kättesaadavus on vähenenud ja see on kallim nii pankadele kui ka ettevõtetele. Laenuportfellide kvaliteedi halvenemise tõttu on pangad laenude andmisel ettevaatlikumad ja väga valivad. Laenukahjumid kujunevad tsükliliselt 18-24 kuud pärast majanduse langusfaasi algust.

Eesti pangad hoiavad päris head tasakaalu ning töötavad 20% ja suurema tootlusega.

Inimesed muutuvad ettevaatlikumaks, ka tarbimise osas. Konkurents kasvab. Pankrottide arv kasvab. Inflatsioon alaneb, tööpuudus kasvab ja investeeringud vähenevad. Nõrga kohanemisvõime korral võib langus veelgi süveneda, jäi Rehe ettekandest kõlama.

„Eesti majandus on kiire kohanduja,“ ütles Rehe, tunnistades siiski, et langustsükkel kujuneb eeldatust pikemaks ning taastunud ja ümberorienteeritud majandusest saame reaalselt rääkida 2010. aasta.

Eelarvet tuleb tasakaalus hoida. „Käib kerge tulega mängimine,“ ütles Rehe. „Me ei tea, kuidas reitinguagentuurid seda hindavad.“

Tähtis on eurole üleminek, mis võtab maha spekulatsioone, ning on raha omamine. Finantsdistsipliin olgu paigas nii ettevõtetel kui eraisikutel.

Toimuma hakkavad ettevõtete väljaostmised juhtkonna poolt, ühinemised, omanikeringi laiendamised, vaenulikud ülevõtmised ja varade soetamine pankrotipesadest. Need on kõik ka investeerimisvõimalused.

Meelespea investoritele – hajutage riske. Sisenege aktsiaturule järk-järgult. Hinnake uuesti oma stressitaluvust ja tehke vajalikud muudatused portfellis.

„Ma ei saa öelda, mida oma rahaga teha, kuid võib-olla tasub hoida suurem osa rahast struktureeritud hoiustel ja tähtajalistel hoiustel,“ ütles Rehe. „Näiteks 1–3kuulised hoiused, seejärel saab vaadata ja neid pikendada.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2008, 17:02
Otsi:

Ava täpsem otsing