Matemaatikud leidsid hiiglasliku algarvu

30. september 2008, 15:43

Matemaatikud leidsid 13 miljoni kohalise
algarvu. Paljude matemaatikute ammuse eesmärgi saavutamise eest oli välja pandud
100 000-dollariline preemia.

Töörühm leidis 46. teadaoleva Mersenne’i arvu eelmisel kuul 75 arvuti koostöö tulemusena. Numbrit kinnitati erinevaid algoritme kasutatavate arvutisüsteemide abil, kirjutas AP.

"Oleme vaimustunud,” ütles töörühma juht Edson Smith. „Nüüd püüame leida järgmist sellist arvu, kuigi tõenäosus on meie vastu.”

See on kaheksas California ülikooli teadlaste poolt avastatud Mersenne’i algarv.

Algarvud on arvud, mis jaguvad vaid kahe täisarvuga: iseendaga ja ühega. Mersenne’i arvud on nime saanud nende avastaja, 17. sajandi prantsuse matemaatiku Marin Mersenne’i järgi. Need on algarvud, mis väljenduvad kujul 2 astmel P miinus 1, kus astendaja P peab samuti olema algarv. Avastatud algarvu P väärtus on 43 112 609.

Tuhanded inimesed üle kogu maailma on osalenud internetis suurel Mersenne’i arvu otsingul, see on koostööl põhinev projekt, mis kasutab Mersenne’i arvude kinnitamiseks vajalike arvutuste sooritamiseks kasutamata arvutiressursse.

Rohkem kui 10 miljoni kohalise Mersenne’i arvu leidmise eest oli Electronic Frontier Foundation välja pannud 100 000-dollarilise preemia. Sihtasutuse eesmärgiks on edendada interneti vahendusel toimuvat arvutite koostööd.

Auhind antakse välja ilmselt järgmisel aastal, mil uus algarv teadusajakirjas avaldatakse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2008, 12:20
Otsi:

Ava täpsem otsing