Pangad ahmivad Euroopa Keskpangast raha

30. september 2008, 15:49

Nõudmine Euroopa Keskpanga laenude järele
kasvas täna järsult kui laenukriis globaalsetel finantsturgudel süvenes.

Täna laenas Euroopa Keskpank pankadele nädalaks 190 miljardit eurot, olles samas varem arvanud, et peab süsteemis ringleva raha hulka hoopis 40 miljardi euro võrra vähendama, vahendas Bloomberg.

Lisaks laenas pank ühepäevalaenudena välja 30 miljardit dollarit 11%se intressimääraga, mis on peaaegu kuus korda kõrgem USA keskpanga baasintressist 2%.

„Euroopa Keskpank on jäänud veel viimaseks vahesadamaks,“ ütles Deutsche Banki ökonomist Stefan Bielmeier. „Rahaturg peaaegu ei toimi. Keskpankadest saavad üha enam kliiringpangad“.

Eriti pärast USA investeerimispanga Lehman Brothers kollapsi ja pankade päästeoperatsioone Euroopas ei tihka pangad enam üksteisele laenu anda. USA keskpank ja Euroopa Keskpank pumpavad turgudele miljardeid, et globaalsed finantsturud toimimast ei lakkaks.

„Rahaturud on täielikus kaoses, keskpangad ei suuda panku panna üksteisele laenu andma, rääkimata välismaale laenamisest,“ ütles Dresdner Kleinworti strateeg Christoph Rieger. „Laenuraha liikumine kannatab mõnda aega tõsiselt.“

USA keskpank teatas eile, et pumpab globaalsesse finantssüsteemi juurde 630 miljardit dollarit, et tõrjuda rängimat kriisi Suurest Depressioonist arvates. Osalevad ka Euroopa Keskpank, Suurbritannia keskpank ja Jaapani keskpank.

Londoni pankadevahelisel turul kerkis Libor ehk intressimäär, mida pangad üksteiselt laenude eest küsivad, 2,57 protsendilt 6,88 protsendile.

Ühe kuu Euribor kerkis rekordilisele 5,05%le.

„Likviidsuse lisamine toob lühiajalist leevendust, kuid mitte ravi kapitalinappuses pangandussüsteemile,“ ütles RBSi ökonomist Gareth Claase. „Finantseerimisvõimaluste kiire kokkukuivamine võib majandusele potentsiaalselt väga suurt kahju tekitada,“ jätkas ta.

USA kinnisvarakrahhiga seoses on pangad üle ilma juba maha kandnud ligi 600 miljardit dollarit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2008, 16:57
Otsi:

Ava täpsem otsing