Rahnel: Euroopa Keskpank sunnitud pikas perspektiivis intresse langetama

Liis Kängsepp 30. september 2008, 17:13

Swedbanki investeerimisfondide strateeg
Pertti Rahneli sõnul jäävad USA finantskriisi tõttu Euroopa pankade vahelised
intressimäärad rahaturgude närvilisuse tõttu esialgu kõrgele tasemele.

See muudab pankade olukorra veelgi raskemaks ning suurendab ettevõtete ja eraisikute laenukulusid. Samas möönis ta, et pikas perspektiivis sunnib Euroopa majanduskasvu aeglustumine Euroopa Keskpanka kiiremini intresse langetama.

Järgneb Pertti Rahneli kommentaar.

"Paljude analüütikute hinnangul lähtusid eelnõud viimasel hetkel mitte toetada otsustanud USA kongresmenid pigem päevapoliitilistest huvidest või mõningatest seaduseelnõu detailidest.

Põhimõtteline valmisolek seaduseelnõu vastuvõtmiseks on Kongressis ilmselt siiski olemas. Samas ei tähenda Kongressi "ei" abipaketile automaatselt väga negatiivseid tagajärgi majandusele - nii USA valitsusel kui keskpangal on ka muid hoobasid selleks, et pangandussüsteemi likviidsust tugevdada. Hetkel oodatakse siiski, et eelnõu võetakse lähipäevil peale vähem oluliste muudatuste tegemist vastu ning see on täna ka turge rahustanud.

Närvilisus Euroopa rahaturgudel püsib ning ilmselt on pankadevahelised intressimäärad jätkuvalt kõrgel tasemel. Pankade jaoks muutub olukord kindlasti raskemaks, sest ligipääs rahaturgudele on väga oluline. Viimastel päevadel on ka mitmed raskustesse sattunud pangad on valitsuste poolt üle võetud ning kindlasti ei saa ka edaspidi välistada mõnede Euroopa pankade raskustesse sattumist.

Tänane kogemus näitab aga, et kui tegemist on finantssüsteemi jaoks oluliste pankadega, siis garanteeritakse nende tegevuse jätkamine, sh. hoiuste säilimine. Viimaste aastakümnete jooksul pole näiteid, kus arenenud Euroopa või USA pankade hoiustajad oleksid raha kaotanud. Panga makseraskuste korral on olukord reeglina lahendatud valitsuse poolse kapitalisüstiga või liitumiste-ülevõtmistega.

Kuna Eesti majandus on väliskeskkonnale avatud nii finantssüsteemi kui reaalsektori kaudu, siis kindlasti pole me väliskeskkonna halvenemise eest kaitstud. Esmane mõju on see, et pankade jaoks jääb krediidi kättesaadavus endiselt napiks. Samas oleme juba mõnda aega olnud suhteliselt kitsas krediidikeskkonnas ning arvestanud sellega, et selline olukord püsib veel mõnda aega.

Samuti suurenevad nende ettevõtete ja eraisikute laenukulud, kelle laenud on seotud EURIBORi või teiste Euroopa pankadevahelisest laenuturust sõltuvate intressimääradega. Samas on tõenäoline, et pingete suurenemine Euroopa pangandussüsteemis ning sellest johtuv Euroopa majanduskasvu aeglustumine sunnib Euroopa Keskpanka kiiremini intresse langetama, kui turud praegu ootavad ning see vähendaks täna äärmiselt kõrgel tasemel olevat EURIBOR-i."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2008, 19:44
Otsi:

Ava täpsem otsing