Tamm: rahaturgudel pakuvad likviidsust vaid keskpangad

30. september 2008, 17:48

GILD Bankersi juhtiva partneri Rain Tamme
sõnul hoiab USA finantskriisi tõttu tekkinud paranoiline riskikartlikkus
erakapitali turgudest eemale.

Järgneb Rain Tamme kommentaar:

"USA ja ka globaalses finantssüsteemis toimub hetkel massiivne võlgade ja finantsvõimenduse likvideerimine, mis on surve alla pannud praktiliselt kõik investeeritavad finants- ja ka muud varad. Kui tavapärasemas olukorras pakub leevendust erakapital, kes alla hinnatud ning müüki paisatud varasid teatud hinnatasemetel on nõus ära ostma, siis hetkel on globaalne peaaegu paranoiline riskikartlikkus ostjad eemale peletanud. Kongressile esitatud abipakett oleks toonud turule teatud liiki, peamiselt kinnisvaraga seotud varadele reaalse ostja, mis oleks veidigi stabiliseerinud varade hindu.

Euroopas põhjustasid USA uudised täiendavat hirmu pangandussektori ebastabiilsuse osas. Tõusid pankadevahelise laenuturu intressid ning laenamine pankade vahel täiendava vastaspooleriski kartuses sisuliselt katkes. Rahaturgudel pakuvad arvestatavat likviidsust praegu vaid keskpangad. Samal ajal on USA aktsiafutuurid tänaseks aktsiaturul ennustamas kergelt positiivset kauplemispäeva.

Vähemalt lühiajaliselt oleks USA Kongressi poolt maha hääletatud abipakett kindlasti USA ja ka globaalse finanssüsteemi olukorrale leevendust toonud. On iseküsimus, kas maksumaksja kulul tuleks Wall Streeti vead kinni maksta, arvestades samuti, et plaani praktilise rakendamise poolel oli mitmeid küsitavusi. Pakett peaks veidi modifitseeritud kujul tulema Kongressis uuesti arutlusele kolmapäeval"

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2008, 18:00
Otsi:

Ava täpsem otsing