30. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Eier: maksupoliitika peab olema kindel

Swedbanki juhtiva analüütiku Maris Lauri hinnangul ei piisa majanduse elavdamiseks maksude langetamisest, muuta tuleks ettevõtteid ja inimeste mõtlemist.

"Kõige olulisemad on muutused ettevõtetes - tootmisstruktuuris, tootmiskorralduses, efektiivsuse ja tootlikkuse tõstmine. Tinglikult võib öelda, et kõige olulisem ja vajalikum on muutus mõtlemises. Tuleb aru saada, et 5000kroonise kuupalgaga töötajatel ei saa Eesti majandus püsida, pikemas perspektiivis on ilmselt isegi 10 000 krooni vähe," kommenteeris Lauri.

Ka SEB majandusanalüütiku Ruta Eieri sõnul ei ole praegused probleemid majanduses seotud maksupoliitikaga. Praeguse majanduslanguse põhjused on majanduse ülekuumenemisjärgses kohandumises ning maksumuudatustega võib seda struktuurset kohandumisprotsessi asjatult segada.

On tõsi, et majandusseadused ütlevad, et maksude alandamine elavdab majandust, seda juhul, kui riigi kulutused jäävad samaks ning sisuliselt kaasneb sellega riigieelarve defitsiit. Kui makse alandada sama palju kui riigi kulutusi, siis majanduses ringleva raha hulk ei muutu ja elavdamist ei toimu.

Mõningal määral võib makse muidugi kasutada majandustsüklite tasandamiseks. "Oleks näiteks võinud tõsta 2005. aastal käibemaksumäärasid, ohjeldanud sellega tarbimist ja säästnud selle raha nüüd majandusse lisaraha süstimiseks ja käibemaksumäära alandamiseks," arvas Eier.

Maksualandamise asemel võib sama hästi ka lihtsalt riigi kulutusi suurendada, seda rohkem, kui maksutulud laekuvad. Ja tegelikkus tundubki selliseks kujunevat, selgitas Eier.

"Üldiselt ma arvan, et maksupoliitika peaks olema midagi pikaajalist ja kindlat, mille põhjal saab teha ette pikaajalisi äriotsuseid. Pikaajalises plaanis on majanduskasvule tähtsam see, et teatakse ette, milline on selles riigis maksupoliitika, kus äri tahetakse ajada. Lühiajalised ootamatud tõmblused maksudega mõjuvad ettevõtlusele halvasti ja tekitavad ebakindlust," ütles Eier.

Reformierakonna peasekretär Kristen Michal on öelnud, nagu tuleks Eesti elanikkonna tarbimisharjumuste ning majanduse kasvutempo säilitamiseks alandada makse.

Konsultatsioonifirma OÜ Kardis spetsialist, majandusteaduste doktor Vladimir Vaingort ütles, et kõige valusamalt lööb maksude tõstmine just madalama sissetulekuga inimesi, kes elavad niigi palgast palgani. "Käibemaksu võimalik muutmine (21% - toim) haavab väikesepalgalise elanikkonna ostuvõimet ja mõjutab neid tarbijaid, kes elavad palgast palgani," selgitas Vaingort.

Autor: Julia Vlasova

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt