Pangad ahmivad Euroopa Keskpangast raha

Sirje Rank 01. oktoober 2008, 00:00

30 miljardit dollarit Euroopa keskpanga ühepäevalaene läks eile "kaubaks" 11%-lise intressimääraga, mis ületab pea kuuekordselt USA keskpanga praeguse baasintressi. Euribor ja Libor lõid rekordeid.

Lisaks laenas Euroopa Keskpank eile pankadele nädalaks 190 miljardit eurot, olles varem arvanud, et peab süsteemis ringleva raha hulka hoopis 40 miljardi euro võrra vähendama.

"Euroopa Keskpank on jäänud veel viimaseks vahesadamaks," ütles Deutsche Banki ökonomist Stefan Bielmeier agentuurile Bloomberg.

Eriti pärast USA investeerimispanga Lehman Brothers kollapsi ja pankade päästeoperatsioone Euroopas ei tihka pangad enam üksteisele laenu anda. USA keskpank ja Euroopa Keskpank pumpavad turgudele miljardeid, et globaalsed finantsturud toimimast ei lakkaks.

"Rahaturud on täielikus kaoses, keskpangad ei suuda kuidagi panku panna üksteisele laenu andma, rääkimata välismaale laenamisest," ütles Dresdner Kleinworti strateeg Christoph Rieger.

Üleeile pumpas USA keskpank globaalsesse finantssüsteemi juurde 630 miljardit dollarit, et tõrjuda rängimat kriisi suurest depressioonist arvates. Osalesid ka Euroopa Keskpank, Suurbritannia keskpank ja Jaapani keskpank.

Londoni pankadevahelisel turul kerkis Libor ehk intressimäär, mida pangad üksteiselt laenude eest küsivad, eile 2,57 protsendilt 6,88 protsendile. Euroopas ja ka Eestis kommertspankade välja antavate pikaajaliste laenude baasintressiks olev 6 kuu Euribor tõusis esmaspäevaselt 5,315 protsendilt eile 5,377 protsendile, mis on uus rekord.

"Likviidsuse lisamine toob lühiajalist leevendust, kuid mitte ravi kapitalinappuses pangandussüsteemile," ütles RBSi ökonomist Gareth Claase. "Finantseerimisvõimaluste kokkukuivamine võib majandusele väga suurt kahju tekitada," jätkas ta.

Õrnad kuuldused liiguvad ka võimalusest, et keskpangad võivad ühiselt intresse langetada. "On väike võimalus, et Euroopa keskpangad teevad lähiajal hädakärpe, eriti kui ka USA keskpank langetab veelgi intresse," arvasid Citigroupi strateegid oma kommentaaris.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing