Põhjakeskuse tehingut ei saa tagasi pöörata

Anne Oja 01. oktoober 2008, 00:00

"Me ei saa ju pettusega tehinguid teha, sest me tahame neid ka edaspidi teha," ütles Kuusk.

Kui Põhjakeskus kord uue omaniku leiab, ootab Rüütmanni tema investeeringutele vastav osa projekti kasumist, kinnitas Kuusk. Tõsi, Rüütmann investeeris keskuse rajamisse alla 10 miljoni krooni. 148 miljonit krooni tuli Kobe Investmentsilt ning ülejäänu pangalaenuna. Kokku ulatusid Põhjakeskusesse tehtud investeeringud 400 miljoni kroonini.

"Toomas Rüütmann on vastupidiselt meile projektist kätte saanud kordades enam raha, kui on sinna investeerinud," kommenteeris Kopli praegust seisu.

Kuusk ja Kopli kinnitasid, et Kobe Investments kustutas Põhjakeskuse kinnistuid ostes rohkem kui 20 miljoni krooni ulatuses ka Rüütmanni äripartneri Urmas Põllu võlgu, sest Margea Investi kinnistud tagasid Põllu autofirma PP Int Grupi võetud pangalaenu.

Kuusk näitas paksu kausta Rüütmannile saadetud kirjadega, mis on Kobe Investmentsile avamata ümbrikutes tagasi tulnud. Kuusk meenutas, et Rüütmann pöördus Kobe Investmentsi poole möödunud suvel ning küsis algul ainult nõu, kuidas kaubanduskeskuse projektile ostjat leida. "Projekt ise oli hea, aga see oli ainult paberil, ütlesime, et natukene võiks valmis ka olla," nentis Kuusk.

Mõne aja pärast pakkus Rüütmann neile investeeringu eest 50protsendist osalust Põhjakeskuse kinnistuid omanud Margea Investis. Pool keskuse ehituseks vajalikust rahast tulnuks Rüütmannilt, müügist saadud tulu oleks jagatud samuti pooleks. Pakkumise kaalumiseks andis Rüütmann aega kaks päeva. Notariaalne kokkulepe pidi vormistatama möödunud aasta 1. septembril. "Ta ütles, et võib kõike isiklikult käendada," rääkis Kuusk.

Septembri keskel avastasid Kuusk ja Kopli, et firma oli projekti juba paarkümmend miljonit krooni investeerinud, kuid notariaalse tehinguni ei olnud jõutud. Ühtlasi tuli välja, et osaluse omandamist Margea Investis takistas võlakirjaemissiooni tagatiseks seatud pant.

Kokkulepetele seati viis tähtaega, kuid ühestki ei suutnud Rüütmann kinni pidada.

Pangad vihjasid kaubanduskeskuse ehituseks laenu otsinud Kobe Investmentsile, et nad ei finantseeri ühtki Toomas Rüütmanniga seotud projekti. Lõpuks lubas Rüütmann, et müüb Kobe Investmentsile Põhjakeskuse valmisehitamise nimel kinnistu, sest temast endast Kobe Investmentsi panustatud raha tagasi maksjat polnud. Kobe Investments palus tehingu SEBga kooskõlastada.

Notaris kinnitas Rüütmann, et panga kooskõlastus on tal olemas. Paberit temalt näha ei küsitud.

Toomas Rüütmann kinnitas, et tema käsul on Põhjakeskuse varad arestitud.

"Viru maakohus on minu esindaja taotluse alusel Põhjakeskuse vara arestinud, järgmisena tuleb tehing tagasi pöörata ning sellega saavad ka võlakirjainvestorite huvid kaitstud. Minu advokaadid koostavad praegu hagi ja õigusliku hinnangu toimunule annab kohus," teatas Rüütmann vastuseks aripaev.ee kommentaaripalvele.

Erinevalt varem meedias avaldatule pole Viru maakohus Rakvere Põhjakeskuse kinnistuid arestinud, vaid on seadnud neile käsutamise keelumärke OÜ Renaldo Invest kasuks, mis on näha ka kinnistusraamatus. Käsutamise keelumärge tähendab, et kinnistuid ei saa näiteks müüa, kuid see ei sega vastavatud kaubanduskeskuse igapäevatööd.

OÜ Renaldo Invest on tänavu 17. juulil valmisfirmade müüjalt Altius Consuldilt ostetud riiulifirma.

Firma kuulub praegu atesteeritud maaklerile Martin Sillandile, kes töötab A&A Kinnisvara müügigrupi juhina.

Sillandi ei soostunud algul kinnitama isegi seda, kas Renaldo Invest kuulub talle või mitte.

Äriregistrist on näha, et aastatuhande algul oli Sillandi perekond Kõuhknate teenistuses, likvideerides skandaalsele perekonnale kuulunud ja hiljem pankrotistunud kalafirma Permare.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing