30. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Sobiv aeg leida häid töötajaid

Tööotsijate arvu hüppeline kasv on üle pika aja loonud paljudele tööandjatele võimaluse personalikulude säästmiseks või vähemalt selle kasvule piiri panemiseks.

Tööjõupõua kõrgajal pidid tööandjad tihti palgarallit kaasa sõitma, muidu haigutanuks kontoris tühjus. Nüüd on aga paljudes valdkondades taas tekkimas reaalne võimalus valida töösoovijate vahel. Kui mõni töötaja pole oma ülesannete kõrgusel, tasub praegu kaaluda tema väljavahetamist professionaalsema tegija vastu, kes turuolukorrast tingituna enam nii suuri nõudmisi tööletulekuks ei esita. Ühelt poolt loob see tööandjale võimaluse personalikulusid säästa või vähemalt kasvule piir panna, teisalt tänu parematele töötajatele suurendada ettevõtte efektiivsust ja tulusid.

Koondamised, majanduslangus ning ebakindlus tuleviku suhtes on juba tundmatuseni muutnud tööotsijate käitumist. Kui viimase paari aasta trendiks kujunes olukord, kus kandideerijate arv vabale ametikohale oli kasin, siis nüüd on tööotsijaid palju. Ajad on ärevad, sageli on ülekvalifitseeritud kandidaadid nõus madalama töötasu ja vähematraktiivsete tingimustega, et tööd saada.

Töökonkursside populaarsus seab tööandjad taas uue probleemi ette: kust võtta see aeg, et CVde kuhjast läbi närida, parimad potentsiaalsed kandidaadid välja valida - kõigiga personaalselt kohtuda ei jõua. Arvestada tuleb ka seda, et kasvanud on huupi kandideerimiste arv, CV saadetakse konkurssidele ilma kindla soovita ka töö võimalusel vastu võtta.

Kui varasema viie CV asemel on laual sadu elulookirjeldusi, kulutab personalitöötaja nende hindamisele ja valiku langetamisele sageli nädala või koguni kaks väärtuslikku tööaega. Vahel palutakse lisaks veel n-ö teist arvamust kolleegidelt, et parimad kandidaadid kahe silma vahele ei jääks. Alternatiiv on aga tellida personaliotsingufirma andmebaasist kõige paremini pakutud kohale sobivad n-ö eelvalitud kandidaadid või lasta professionaalsetel hindajatel teha töökonkursil kandideerijate seas esmane valik, viia läbi intervjuud ja esitada tööandjale valiku lihtsustamiseks vaid parimad töösoovijad.

Praegust soodsat võimalust paremate töötajate palkamiseks või personalikulude säästmiseks ei tasu mööda lasta. Uus tõus majanduses toob varem või hiljem kaasa töötajatepõua ägenemise, mida soodustab tööealiste elanike vähenemine 11 000 inimese võrra aastas.

Autor: Andres Junkur

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt