EL tahab kehtestada pankadele rangemad nõuded

01. oktoober 2008, 16:52

Euroopa Liidus tegutsevad pangad peavad
edaspidi laenude või muude varade tagatisel võlakirju välja andes oma panka
senisest rohkem kapitali reservi jätma.

Sellise ettepaneku esitas täna ELi finantsteenuste ja siseturu volinik Charlie McCreevy pangandust reguleerivate rangemate nõuete paketis, mis näeb ette ka finantsjärelevalve tugevdamist lisaks selliste küsitava väärtusega väärtpaberite väljastamise piiramisele, mis viis täna maailma finantsturge raputava kriisini ning pankade rekordiliste kahjumiteni, vahendas agentuur Bloomberg.

„Kapital ja tugevad finantsinstitutsioonid on majanduse vereringe,“ ütles McCreevy. „Seepärast tulebki ametivõimudel sekkuda.“

McCreevy reeglid näevad ette ka rangemad limiidid tehingutele, mida partneritega (ka teiste pankadega) tehakse ning tihedama koostöö riikide järelevalveorganite vahel. Iga rahvusvahelise panga üle hakkab järelevalvet teostama vastavate riikide järelevalveorganitest koosnev kolleegium.

Komisjoni ettepanek, mis uuendab seadust globaalsete pangandusstandardite Basel II elluviimiseks, läheb edasi arutamiseks Euroopa Parlamenti ja ELi valitsustele. Seaduseks peaksid uued reeglid saama aastal 2011.

Euroopa pangad on korstnasse kandnud 229 miljardit dollarit sellest 588 miljardist, mis pangad üle maailma on USA rämpsvõlakirjade turu kokkuvarisemise järel maha kandma pidanud. Sel nädalal on Euroopa valitsused välja aidanud neli panka.

Euroopa Keskpank püüab omaltpoolt turge likviidsena hoida, pumbates laenuraha juurde. Neljapäevaks on ELi eesistujariigi Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy Pariisi kutsunud arenenud tööstusriikide ühendusse G8 kuuluvate Euroopa riikide esindajad ja Euroopa Keskpanga juhi, et kriisi arutada.

„Me vajame süsteemsemat lähenemist, et reageerida finantskriisile, millega me praegu silmitsi seisame,“ ütles Luksemburgi peaminister ja rahandusminister Jean-Claude Juncker, kes osaleb kohtumisel kui euroala rahandusministreid ühendava grupi juht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2008, 16:52
Otsi:

Ava täpsem otsing