Leiti päevast unisust põhjustavad geenid

01. oktoober 2008, 12:13

Jaapani teadlased leidsid geeni, mis võib
põhjustada narkolepsiat – päevasel ajal peale tükkivat unisust ning
lihasnõrkust.

Narkolepsia esineb Euroopas ühel inimesel 2500-st, kuid Jaapanis on see häire vähemalt neli korda sagedam. Teadlased uurisid 222 narkolepsia põdeja ning 389 sellest häirest vaba jaapanlase genoomi ning avastasid, et teatud geenivariant esineb narkoleptiliste inimeste genoomis märkimisväärse sagedusega. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Nature Genetics.

„Narkolepsiat põdevate inimeste seas esines see geenivariant 45 protsendil juhtudest. Ülejäänutel aga 30 protsendil juhtudest,“ ütles Tokyo ülikooli professor Katsushi Tokunaga Reutersile.

Selle geenivariandi leidmine võib narkolepsiat põdevaid inimesi tulevikus aidata, sest tegemist on esimese sammuga tõhusa ravi leidmisel.

Geen paikneb geenide CPT1B ja CHKB vahel. Mõlemad nimetatud on seotud unega. Esimene reguleerib und reguleerivat ensüümi ning teine on seotud une-ärkveloleku tsükliga.

Teadlased uurisid ka sama geeni levikut 424 korealase, 785 Euroopa päritolu inimese ja 184 afroameeriklase seas. Geenivariant esines sagedasti narkoleptiliste korealaste, kuid mitte eurooplaste ja afroameeriklaste seas. „Meil pole head seletust, miks see geen on levinud just narkoleptiliste korealaste ja jaapanlaste seas. Võib-olla on see juhus või looduslik valik,“ ütles Tokunaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2008, 10:58
Otsi:

Ava täpsem otsing