USA poliitikud lubavad päästeplaani ikkagi päästa

Mariliis Pinn 01. oktoober 2008, 07:39

Toibudes šokist, et USA Kongressi
Esindajatekoda pankade päästmiskava esmaspäeval tagasi lükkas ja börsidel hirmsa
kukkumise vallandas, otsisid USA poliitikud eile juba võimalusi päästeplaani
enda päästmiseks.

Demokraatide presidendikandidaat Barack Obama kutsus osapooli läbirääkimistelaua juurde naasema ning tegi ka omalt poolt ettepaneku, mis plaanile toetust võiks lisada. Nimelt tõsta garanteeritud pangadeposiitide ülempiiri praeguselt 100 000 dolalrilt 250 000 dollarile.

Päästeplaani läbikukkumine oleks Obama sõnul "katastroof meie majandusele ja meie peredele", kirjutas Reuters. "Praegusel hetkel, kus kaalul on töökohad, pensionisäästud ja kõigi ameeriklaste majanduslik kindlus, on oluline et me kõik - nii demokraadid kui vabariiklased - ühiselt sellele kriisisle vastu seisame," ütles Obama.

Ka vabariiklaste presidendikandidaat John McCain kutsus üles päästeplaani kiiresti vastu võtma. "Nüüd pole aeg süüdlasi otsida, otsida tuleb probleemi lahendust," ütles vabariiklaste presidendikandidaat John McCain.

USA Kongressi liidritelt tuli samuti kinnitusi, et parandatud kujul saab kriisikava vastu võetud. See lootus kergitas ja toetas eile finantssektori aktsiaid nii USAs kui Euroopas.

"USA teab olukorra tõsidust ning päästekava finantsasutuste aitamiseks võetakse vastu," ütles agentuurile Bloomberg Masahiko Ejiri, Mizuho Asset Management haldur. "Ma tunnen ennast üsna kindlalt, et investeerida USA finantstormi sellistesse võitjatesse nagu JP Morgan," ütles ta.

Kongressi Esindajatekoda tuleb uuesti kokku neljapäeval. Kongressi liidrid ja valitsuse liikmed asusid aga juba kohe pärast kriisikava läbikukkumist otsima ja hindama vajalikke muudatusi, mis tagaksid plaanile läbiminekuks vajalikud hääled.

Esmaspäeval viis šokk 700 miljardi dollari suuruse päästeplaani põrumisest USA aktsiad ränka langusse. Standard Poor's 500 indeks tegi oma suurima kukkumise alates 1987. aastast.

Päästeplaan ei leidnud toetust (poolt 205, vastu 208 häält), ehkki president George W. Bush tegi sellele ise aktiivset lobi-tööd ning teda toetasid Esindajatekojas mõlema partei liidrid. Pakett oli aga avalikkuse silmis äärmiselt ebapopulaarne ning selle vastu olid mobiliseerunud survegrupid nii parem- kui vasakpoolsete leerist. Bushil ei ole enam seda poliitilist kaalu, et raskeid otsuseid läbi suruda.

Analüütikute sõnul suurendab maksumaksja rahadest kokku pandud päästepaketi tagasilükkamine riski, et USA panganduse probleemid levivad välismaale ja muudavad tõsisemaks maailmamajanduse kasvu pidurdumise.

Üsna varsti tunnevad kriisi omal nahal ka tavalised ameeriklased. Pangad kuhjavad sularahavarusid ning asi võib minna nii hulluks, et firmad ei saa enam sedagi raha, et töötajatele palgad välja maksta.

"Me juba näeme seda, et majanduskasv aeglustub ning kui olukord laenuturgudel ei parane järgmise paari nädala jooksul, läheb mõnedel firmadel laenusaamisega raskeks," ütles Wachovia Securities ökonomist Gary Thayer. "See toob juba järgmisel kuul koondamiste laine," millest ei jää puudutamata ka tavakodanikud.

"Usun, et USA majandus on juba languses ning et see viimases kvartalis süveneb," ütles Princeton Junctioni majandusanalüüsi osakonna juht Bernard Baumohl.

USA keskpanga juht Ben Bernanke ja rahandusminister Henry Paulson kinnitasid eile, et USA pangandussüsteem peab survele vastu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2008, 07:39
Otsi:

Ava täpsem otsing