1. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Lihaga talita tasa ja targu

Toiduks kasutatakse ainult loomuliku ja värske lõhna ning värvusega liha. Hallikas, pruunikas, libe või laiguline pealispind ja ebameeldiv lõhn viitavad liha riknemisele - sellist liha ei tohi toiduks tarvitada.

Olulisemaid asju liha säilitamisel on pakendil märgitud säilitamise temperatuurist ja säilivusajast kinnipidamine.

Avatud pakendis liha tuleb ära kasutada selle avamise päeval. Soolamine, maitsestamine ja marineerimine ning pakendamine annavad lihale pikema säilivusaja.

Jahutatud lihale ja hakklihale on parim säilitamistemperatuur 0…+2 YC, kuid jahutatud tükilihasid võib hoida ka +2…+6 YC juures. Külmutatud liha säilitamistemperatuur on -18 YC.

Külmutamine ja seejärel sulatamine halvendavad paratamatult liha kvaliteeti, mistõttu tasub seda pigem vältida. Samas on külmutamine hea moodus liha pikemat aega säilitada.

Liha külmutamisega viiakse temperatuur liha sisemuses kuni -18 YC. Nii külmas keskkonnas ei arene enamik mikroorganisme ja liha säilib pikemat aega. Liiga pikal säilitamisel rääsub esmalt rasvkude ja edasi muutub kogu liha toidukõlbmatuks - seega tuleb ka külmutamisel järgida säilivusaega.

Liha peaks sulatama aeglaselt, muidu kaotame palju lihamahla ja liha muutub tuimaks ja kuivaks. Parim temperatuur selleks on 0…+2 YC.

Liha võib sulatada ka tavalisel toatemperatuuril või külmkapis, millest eelistada tasub viimast.

Külmkapis +6 YC juures säilitab liha rohkem mahlu kui kiirsulatuse puhul. Sel juhul tuleks arvestada sulamisajaks umbes kuus tundi 500 g

liha kohta, toatemperatuuril kaks tundi 500 g kohta. Sulanud liha peab kasutama toiduks nii kiiresti kui võimalik.

Liha tuleks sulatada pakendis ja õhu käes. Võib sulatada ka soojas vees (kuni 18kraadise jooksva vee all), kuid seda ainult äärmisel juhul ja vaid pakendatuna. Aga näiteks frikadelle võib sulatada pakendita - asetada külmunult supi sisse keema.

Äripäev alustab tänases Tööstuse ajakirjas lihalugude sarja, mille autor on praegune tuntud ning tunnustatud grilli- ja BBQ-koolitaja, varem Rakvere Lihakombinaadi tootejuhina töötanud Enn Tobreluts.

Suuresti just tänu temale toimub meil juba aastaid suvine Grillfest, mille peakorraldaja ta on.

Enn Tobreluts on võitnud arvukalt auhindu laias maailmas toimuvatelt grillimisvõistlustelt, sh tuli ta 2004. aastal Euroopa meistriks BBQs. Lisaks on ta maailma kategooria BBQ-kohtunik ja USA Kansas City BBQ Society liige.

Enn Tobreluts tutvustab oma kirjutistes mitmesuguste loomade liha kasutamist toiduks, nende eripära ja valmistamisviise. Lisaks annab ta lugejatele ka väikese grilli- ja BBQ-koolituse.

Enn Tobrelutsu lihalugusid saab Tööstuse kuukirja veergudelt lugeda kevadeni.

Autor: Enn Tobreluts

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt